• Page contrast
Wasilków: Posprzątajmy Polskę wszędzie, wzdłuż i wszerz

Od 29 lat w trzeci weekend września odbywa się ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata”. Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie postanowili włączyć się w tegoroczną edycję, by zakomunikować manifest nieśmiecenia i pokazać, że zależy im na tym, aby najbliższa okolica była po prostu czysta i wolna od śmieci.

Zgodnie z hasłem przewodnim akcji młodzież powiedziała głośno i wyraźnie: wszystkie śmieci, na całym świecie są nasze! Te porzucone przez człowieka w naturze i te posprzątane przez człowieka. Uczestnicy skupili swoje działania na terenie wokół Ośrodka, a na pierwsze śmieci natknęli się tuż za bramą. Sprzątając pobliską okolicę z odpadów zalegających w miejscach, w których nie powinny się znajdować, błyskawicznie zapełnili kilka dużych worków na śmieci. Wśród odpadów znalazły się rozmaite przedmioty z plastiku, szkła, metalu i papieru.

Podjęte działania sprawiły, że uczestnicy przeżyli niepowtarzalną lekcję ekologii. Zrozumieli, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za stan naszego otoczenia. Przekonali się, jak bardzo sami mogą przyczynić się do poprawy czystości, funkcjonowania i rozwoju środowiska, któremu należy się przede wszystkim codzienny szacunek.

Wasilków: Posprzątajmy Polskę wszędzie, wzdłuż i wszerz Wasilków: Posprzątajmy Polskę wszędzie, wzdłuż i wszerz Wasilków: Posprzątajmy Polskę wszędzie, wzdłuż i wszerz

Autor tekstu i zdjęć: Justyna Kiriłowa – wychowawca Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie