• Page contrast

Dzięki współpracy Hufca Pracy 15–45 w Poznaniu z Fundacją „Wsparcie i Rozwój zaWiRowanym” uczestnicy po raz kolejny mieli okazję skorzystać z oferty fundacji. Tym razem młodzież z poznańskiej jednostki przyłączyła się do projektu „Edukacyjna i wychowawcza profilaktyka zaWiRowanych”. Jest to cykl zajęć, atrakcji i warsztatów poruszających, cały czas aktualną i potrzebną, tematykę profilaktyki uzależnień od narkotyków, alkoholu, papierosów, hazardu, Internetu, gier komputerowych.

Podjęta profilaktyka miała i ma za zadanie zapobieganie powstaniu lub rozwojowi niekorzystnych zjawisk wśród młodych ludzi. Każdy wie, że lepiej zapobiegać niż później borykać się z naprawą już zaistniałej, złej sytuacji. I właśnie stąd pojawił się pomysł realizacji takiego projektu.

Młodzież zaczęła od gry terenowej, która odbyła się w niedzielę, na terenie parku przy poznańskiej Arenie. Uczestnicy poznańskiego Hufca Pracy wraz z podopiecznymi Fundacji mieli za zadanie rozwiązywanie różnego rodzaju zadań, które wymyślili dla nich pracownicy obu organizacji. Opiekunowie podzielili młodzież na czteroosobowe grupy, które poszukiwały stanowisk z zadaniami.

Przy każdym z nich czekała osoba z własnymi, autorskimi ćwiczeniami do wykonania. Wśród zdań znalazły się: testy, quizy i gry logiczne. Wszystko było powiązane z tematyką profilaktyki. Organizatorzy zadbali, żeby nie było nudno i monotonnie. Na jednym ze stanowisk na uczestników gry czekało nie lada zadanie – strzelanie z prawdziwego łuku do ustawionych w oddali butelek. Było przy tym dużo zabawy, ale i rywalizacji. Wszyscy uczestnicy przestrzegali zasad fair play.

Za godny podkreślenia jest fakt, że to właśnie młodzi ludzie z Hufca Pracy 15-45 w Poznaniu otrzymali największą ilość punktów w całej grze i zajęli pierwsze miejsce. Za włożony trud i osiągnięty wynik otrzymali nagrody.

Po męczących zmaganiach młodzież została zaproszona na wspólny posiłek. Z pełnymi brzuchami uczestnicy rozstaliśmy się z obietnicą dalszych wyzwań i wspólnej zabawy, które niosą ze sobą profilaktyczne przesłanie.

GTWDHP1
GTWDHP1
GTWDHP2
GTWDHP2

Tekst: Katarzyna Szeszuła-Rybarczyk
Zdjęcia: Paulina Michalska