W dniu 17.06.2024r. młodzież z Hufca 5-6 w ramach programu autorskiego „Z ekologia na Ty” – II edycja była na wycieczce w Biskupinie. Osada w Biskupinie powstała ok. 2700 lat temu w okresie kultury łużyckiej. Zbudowano ją na wyspie, która na skutek obniżenia poziomu wody w jeziorze przekształciła się w półwysep. Osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od ok. XIV w. p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do ok. V w. p.n.e. Kultura łużycka to pojęcie archeologiczne, przez które różni badacze rozumieli odmienne grupy etniczne – Germanów, Słowian lub Ilirów.
Nowożytna historia Biskupina zaczęła się w roku 1933, kiedy na skutek prac melioracyjnych poziom wody w Jeziorze Biskupińskim obniżył się i ukazały się fragmenty dawnej osady. O znajdowanych w jej okolicach zabytkowych przedmiotach dzieci zawiadomiły swojego nauczyciela, który dotarł do poznańskich archeologów. Tak zaczęły się prace wykopaliskowe w rejonie dawnej osady. Dzisiaj, w tym miejscu, jest zrekonstruowana wioska.
Młodzież w czasie zwiedzania grodu z dużym zainteresowaniem słuchała opowiadania przewodnika. Po zwiedzaniu starego grodu wszyscy wyruszyli na przejażdżkę kolejką wąskotorową z Biskupina do Żnina i z powrotem do Biskupina. Niestety trochę nas zmoczyło bo w połowie drogi do Żnina zaczął padać deszcz a pociąg jest bez okien więc było śmiesznie. Całe szczęście, że mocno nikt nie zmókł a w Żninie było ciepło i szybko wszyscy wyschli. Ponieważ większość uczestników była z I rocznika młodzież mogła się lepiej poznać i zintegrować. Wycieczka się udała i w drodze powrotnej uczestnicy dopytywali się, kiedy będzie następny taki fajny wyjazd.
Tekst i zdjęcia Anita Jaworska.