[...] siła nie musi oznaczać przemocy. Żeby być wojownikiem, nie musisz kierować się prawem pięści’’. /Becca Fitzpatrick, Finale/
Przemoc i agresja rówieśnicza w ostatnim czasie stała się zjawiskiem powszechnym w polskich szkołach. Nie ma tygodnia, aby media nie podawały przykładów młodych ludzi, którzy stają się ofiarami bicia, nękania, poniżania, dręczenia, upokarzanie lub wykluczania. Z okazji światowego Dnia Bez Przemocy w 9 – 19 Hufcu Pracy został zorganizowany cykl warsztatów profilaktycznych pod nazwą ,,Stop Przemocy Rówieśniczej”.
Prowadzący zajęcia wychowawcy hufca zapoznali uczniów z następującymi zagadnieniami: agresja i przemoc rówieśnicza, ich formy i rodzaje, jak rozpoznać ofiarę, sprawcę i świadków przemocy oraz psychologiczne skutki jakie ponoszą osoby, które są poddane długotrwałemu działaniu przemocy. Prowadzący zwrócili także szczególną uwagę na fakt na formy pomocy i wsparcia dla osób będących ofiarami przemocy. W części warsztatowej uczestnicy wykonali plakaty o tematyce antyprzemocowej.
Na zakończenie uczniowie zadawali pytania związane z omawianym tematem oraz otrzymali ulotki informacyjne n/t ,,Jak uchronić się przed przemocą’’.
Autor artykułu: Wiesław Wiktor, starszy wychowawca, 9-19 HP Dębica.
Autorzy zdjęć: Ewelina Stadnik – Czarnik, Barbara Maroń.