Ekologicznie w Oleśnicy

W trakcie trwania projektu ekologicznego „EkoAktywni w działaniu”, który jest realizowany w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, odbywają się warsztaty praktyczne oraz wykłady poświęcone tematyce ekologicznej, mające na celu upowszechnianie proekologicznego stylu życia.

„Smog był od zawsze, dlaczego mówimy o nim teraz?” – to tytuł wykładu, w którym wzięli udział mieszkańcy Oleśnicy, uczniowie miejscowych szkół oraz wychowankowie CKiW. Prowadząca wyjaśniła, na czym polega zjawisko smogu, jakie czynniki decydują o jego powstawaniu i natężeniu, omówiła smog typu londyńskiego i typu Los Angeles, a także konsekwencje zanieczyszczeń środowiska. Jednym z tematów było zjawisko powstawania kwaśnych deszczy oraz ich wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. Przedstawiono działania zmierzające do ograniczenia smogu i sposoby jego zwalczania w domowym otoczeniu. Na zakończenie uczestnicy rozwiązali krótki test, sprawdzający zdobytą podczas wykładu wiedzę.

W trakcie warsztatów ekologicznych pod hasłem „Kupuj odpowiedzialnie” młodzież z grupy projektowej przeprowadziła prezentację na temat ekoetykiet na produktach żywnościowych. Uczniowie poznali ich znaczenie i dowiedzieli się, jak ważne jest świadome robienie zakupów, dzięki któremu m.in. nie marnujemy żywności. Ponadto młodzież zachęcała, aby kupować produkty ekologiczne, naturalne kosmetyki oraz wyjaśniła, jak odróżnić produkty bio od ekologicznych i organicznych.

Druga część warsztatów polegała na wykonaniu własnej torby na zakupy, co pozwoli ograniczać używanie plastikowych reklamówek. Uczniowie dekorowali materiałowe torby specjalnymi farbami, flamastrami oraz ozdobami.

Zrealizowane zostały także pierwsze warsztaty kulinarne, w czasie których uczniowie przygotowali: carpaccio z buraka, sałatkę grecką, owocowego pawia oraz zupę dyniową z pomarańczą.