„EKO Patrol” dla bocianów

Uczestnicy 13-5 Hufca Pracy w Końskich (Świętokrzyska WK) – miłośnicy ekologii – w ramach projektu pod nazwą „EKO Patrol”, finansowanego z Europejskiego Korpusu Solidarności, w dniach 3-5 września zbudowali gniazdo dla bociana.

Bocian biały jest ptakiem powszechnie znanym i lubianym. Uchodzi za zwiastun wiosny. Tradycja głosi, że bocian przynosi pomyślność i zapowiada narodziny dziecka. Jest nieodłącznym symbolem polskiej wsi. W Polsce bociany podlegają ścisłej ochronie i należą do gatunków wymagających ochrony.

Pod opieką przedstawiciela Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego uczestnicy przystąpili do budowy profesjonalnego gniazda. Młodzież z „EKO Patrolu” ma nadzieję, że gniazdo spodoba się przyszłym lokatorom, zostanie zasiedlone i będzie służyć licznym bocianim pokoleniom przez wiele lat. Jedna z uczestniczek tak relacjonuje przebieg budowy gniazda:

Bocian to duży ptak, rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 2 m, zatem średnica gniazda musi wynosić od 90 do 200 cm. Konstrukcję gniazda stworzyliśmy z desek, patyków i gałęzi układanych w formie pierścienia. Po zamocowaniu platformy w docelowym miejscu, nieckę środkową, czyli wyściółkę zapełniliśmy drobniejszym materiałem: np. sianem, słomą, mchem, szmatkami, kawałkami folii plastikowej lub papieru, nylonowym sznurkiem.

Gotowe gniazdo zostało, dzięki pomocy fachowców posiadających kwalifikacje do wykonywania prac na wysokościach, umieszczone na wysokim dębie. Wybór drzewa został wcześniej zaakceptowany przez nadleśnictwo w miejscowości Szkucin.

Wczesną wiosną przyszłego roku z zainteresowaniem będziemy obserwować, czy nasza praca przyczyni się do wzrostu populacji bocianów na terenie obszaru Rzeki Czarnej Koneckiej. Postaramy się udokumentować ten fakt dodają uczestnicy „EKO Patrolu”.

To nie pierwsza tego typu akcja uczestników 13-5 Hufca Pracy w Końskich. Wcześniej, w ramach zajęć młodzież zbudowała budki lęgowe dla nietoperzy. Więcej. 

Kolejne wyzwanie to budowa gniazda dla orlika krzykliwego i orlika białego.