„Creative beading”

To nazwa projektu zainicjowanego przez grupę „Dream Team” działającą przy Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Mrągowie (Warmińsko-Mazurska WK), współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+ Młodzież, a którego celem było wymiana umiejętności i doświadczeń w zakresie sztuki rękodzielniczej.

Młodzież z Rumunii, Słowacji i Polski przez tydzień poznawała tajniki rękodzielnictwa, w szczególności techniki wykonywania biżuterii, takie jak makrama (kumihimo), decoupage, filcowanie, z użyciem koralików TOHO oraz siatki jubilerskiej. Motywem przewodnim i inspiracją dla tworzonej biżuterii były lokalne, regionalne oraz narodowe symbole i wzory, a także charakterystyczne dla danego kraju kolory.

27 listopada odbyło się spotkanie upowszechniające rezultaty projektu, w którym wzięli udział uczestnicy OSiW OHP w Mrągowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Rusi/Filia w Bartągu. Zorganizowano wystawę wykonanych podczas projektu naszyjników, kolczyków, bransoletek, broszek i pierścionków. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach tworzenia biżuterii.

Zajęcia rozbudziły wyobraźnię małych artystów, rozwinęły zdolności manualne, pozwoliły poznać nowe techniki, a także były okazją do odkrycia w sobie pasji i talentów. Spotkanie stanowiło również zachętę do udziału w inicjatywach doskonalących umiejętności.