„Aktywnie, zdrowo, ekologicznie”

Młodzi Polacy, Niemcy i Ukraińcy spotkali się w Środowiskowym Hufcu Pracy w Dąbrówce Dolnej (Opolska WK OHP) w dniach od 1 do 9 sierpnia na spotkaniu edukacyjnym pn. „Aktywnie, zdrowo, ekologicznie”, do którego przygotowywali się we własnych krajach.

Zajęcia w parku linowym w Kątach Wrocławskich.
Zajęcia w parku linowym w Kątach Wrocławskich.

Jego celem było zaktywizowanie młodzieży do działań na rzecz ochrony przyrody i środowiska lokalnego, m.in. poprzez poznanie walorów przyrodniczych Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz rosnących w nim roślin i żyjących tam zwierząt chronionych. Uczestnicy zbudowali altanę przy ostoi dla owadów, a także założyli ogród zielarski. Często wędrowano z kijkami Nordic Walking, rozgrywano turnieje sportowe, uczestniczono w warsztatach związanych z ekologią, zdrowiem oraz sportem. Dużą atrakcją były zajęcia wspinaczkowe w Adrenalina Parku, spływ kajakowy oraz wejście na Biskupią Kopę. Nie mogło się obejść bez wieczorków narodowych i zabaw integracyjnych. Stworzono też słownik polsko-niemiecko-ukraiński.

Zajęcia trwały od samego rana do późnych godzin wieczornych, a atmosfera sprzyjała nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów, łamaniu stereotypów i poznawaniu zwyczajów zagranicznych rówieśników. Za miesiąc, również w Dąbrówce Dolnej, odbędzie się seminarium podsumowujące projekt, podczas którego zostanie wykonana wystawa ewaluacyjna.

Wymiana była dofinansowana ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.