17 września delegacja nowohuckiego Hufca Pracy (os. Szkolne) w Krakowie, reprezentowała Małopolską Wojewódzką Komendę OHP podczas uroczystości patriotycznych, związanych z obchodami 84. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka.
Organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie, Wojewoda Małopolski, Zarząd Związku Sybiraków – Oddział Kraków. W pierwszej części obchodów młodzież wzięła udział w Mszy Świętej w Bazylice archikatedralnej na Wawelu. Uczestniczyli w niej parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i województwa, wojsko oraz zgromadzona młodzież i dorośli. Nabożeństwu w intencji wszystkich Ofiar sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu oraz Poległych za wolność Ojczyzny przewodniczył ksiądz kanonik dr Paweł Baran, a specjalne słowo do zgromadzonych wygłosił ks. prałat prof. dr hab. Jacek Urban. Następnie, wszyscy zgromadzeni udali się na plac ojca gen. Adama Studzińskiego pod Krzyż Pamięci Narodowej i Tablicę Zesłańców Sybiru.
Drugą część uroczystości rozpoczęła modlitwa za Poległych, następnie swoje wystąpienia wygłosili przedstawiciele władz państwowych i organizatorów.
Dziś trzeba w zgodzie z historyczną prawdą stwierdzić, że atak Związku Sowieckiego na Polskę nie był rzekomą obroną losu mniejszości narodowych zamieszkujących Rzeczpospolitą, ale cynicznym celem imperialistycznej, antypolskiej polityki Stalina. W imię dziejowej sprawiedliwości trzeba jednoznacznie wskazać, kto był odpowiedzialny za tak okrutną przemoc. Jest to szczególne zobowiązanie dla nas i dla przyszłych pokoleń, tym bardziej, że do tej pory nie tylko nie doczekaliśmy się uznania winy i zadośćuczynienia za wyrządzone krzywdy, ale co gorsze po 84 latach od tamtych wydarzeń ciągle jesteśmy świadkami kłamliwej narracji Kremla – powiedział Mateusz Małodziński wicewojewoda małopolski.
Wciąż musimy przypominać podstawowe fakty z historii naszego państwa – powiedział w swoim wystąpieniu dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał.
Wszyscy przemawiający zapewniali, że będą pielęgnowali pamięć o tych, którzy walczyli za Ojczyznę i oddali za nią życie. Uroczystości zakończył Apel Pamięci, Salwa Honorowa i złożenie kwiatów. Dla uczestników biorących udział w uroczystościach była to znakomita lekcja historii i patriotyzmu.
Tekst i zdjęcia: Ewa Rak