• Kontrast strony

Uczestnicy z Hufca 5-6 w Łodzi i 5-16 z Sieradza spędzili kilkanaście dni wakacji w Szczawnicy. Młodzież dość szybko się zintegrowała i chętnie uczestniczyła w proponowanych wycieczkach i zajęciach sportowych.

Następnego dnia po przyjeździe do Szczawnicy młodzież zwiedzała okolicę zakwaterowania. Szczawnica to pięknie położone uzdrowisko otoczone malowniczymi widokami. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pieszej wycieczki na Plac Dietla gdzie w pijalni wód można było spróbować różnych wód leczniczych. Następnie spacerowaliśmy po Parku dolnym  i  na obiad wróciliśmy do hotelu. Po obiedzie i krótkim odpoczynku młodzież uczestniczyła w rozgrywkach sportowych w piłkę nożną, siatkówkę czy boole.

Dużo frajdy mieli wszyscy na spływie Dunajcem, kiedy w upalny dzień można było polać się wodą i trochę „poszaleć” pod okiem kadry i sternika w czasie spływu. Dobra zabawa była możliwa dzięki temu, że spływ nie odbywał się na tradycyjnych tratwach tylko w pontonach. Pontony były mniejsze ( mieściło się w nich 10 osób i sternik) i zwrotniejsze, dzięki temu można było „kręcić bączki” czy spływać z mini wodospadów. Po zakończeniu spływu wszyscy byli zadowoleni i chętnie wracali na obiad do hotelu, w którym mieszkaliśmy. Po południu na młodzież czekała następna atrakcja a mianowicie wjazd kolejką krzesełkową na Palenicę, stamtąd młodzież weszła na niewielki stok Szafranówka. Największą atrakcją była możliwość zjazdu na letnim torze saneczkowym. Zabawa była przednia. Wszyscy zadowoleni z zabawy na torze wracali na kolację.

Kolejne dni również obfitowały w ciekawe wycieczki tj. przejazd meleksem wycieczkowym do wąwozu Homole, przejście wąwozem następnie wejście na hale w Jaworkach gdzie młodzież przez ustawiony teleskop mogła podziwiać przepiękne widoki gór (było widać Tatry). Następnie zjeżdżając kolejką krzesełkową  młodzież podziwiała niesamowite wręcz widoki  gór.

Następną super atrakcją była wycieczka do Czorsztyna skąd statkiem wszyscy udali się na zwiedzanie zamku w Nidzicy. Dodatkowo można było zobaczyć ciekawe powozy w wozowni i wyposażenie domu z czasów XIX i XX wieku eksponowane w dawnym spichlerzu.  Po zwiedzaniu zabytków młodzież mogła skorzystać z rejsu po jeziorze czorsztyńskim a później uczestniczyć w pikniku.

Kolejne dni to wycieczka po najciekawszych zabytkach sakralnych Szczawnicy, wycieczka do Bacówki pod Bereśnikiem, rozgrywki sportowe, konkurs wiedzy o Pieninach. Ponadto były prowadzone zajęcia wychowawcze – relaksacyjne oraz „Stop agresji”. Ciekawą wycieczką było wejście na Trzy Korony oraz dla tych, którzy nie mgli wejść tak wysoko zabawa w Parku Linowym. Ostatnią wycieczką przed powrotem do domu była wycieczka do Rezerwatu Biała Woda oraz do Muzeum Pienińskiego. Cały pobyt był bardzo udany, młodzież była bardzo zadowolona, zaprzyjaźniła się ze sobą do tego stopnia, że już w czasie powrotu młodzież poprosiła aby zorganizować im wspólna wycieczkę np. do Krakowa. Teraz  pozostała jeszcze ostatnia rzecz do zrobienia to wspólny album – reportaż z wyjazdu.

Tekst: Anita Jaworska

Zdjęcia: Małgorzata Krala

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.