7 października 2025 roku Hala Stulecia we Wrocławiu wypełniła się młodymi ludźmi z całego Dolnego Śląska. Prawie 6 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych, w tym uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy z Wałbrzycha, Świdnicy, Legnicy i Trzebnicy, wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym – „Akcja RELacja – HejTY Reaguj!”.
To nie była zwykła lekcja. To był emocjonalny apel o empatię, szacunek i reagowanie, gdy słowa zaczynają ranić. Młodzież z OHP podczas wydarzenia wspierał Wojewódzki Komendant Dolnośląskiej OHP Paweł Koślacz, który wraz z uczestnikami wziął udział w spotkaniu i podkreślał znaczenie wspólnego działania przeciwko mowie nienawiści.

Wspólny głos przeciw hejtowi
„Akcja RELacja – HejTY Reaguj!” to ogólnopolski projekt Fundacji #DOBRYhasztag, którego celem jest uświadamianie młodzieży, jak groźna jest mowa nienawiści – zarówno w sieci, jak i w codziennym życiu – oraz pokazanie, że reakcja jest oznaką siły, nie słabości. Podobne "wielkie lekcje o hejcie" odbyły się już wcześniej m.in. w halach w Częstochowie, Olsztynie i Krakowie.
W centrum wydarzenia znalazł się symboliczny oktagon, w którym odbyły się cztery rundy „walki z hejtem” – dotyczące wyglądu, pochodzenia, pasji i statusu społecznego. Młodzież mogła zobaczyć, jak szybko krzywdzące słowa mogą ranić, ale też jak wiele może zmienić empatia i zrozumienie. Zgromadzonych inspirowały słowa fundatora Fundacji #DOBRYhasztag – Rafała Sonika, który w swoim poruszającym wystąpieniu przypomniał:
– Hejtu nie zatrzymamy hasłami, ale możemy go osłabić relacjami. Wierzę, że z tych relacji rodzi się przyszłość – dobra, empatyczna i odważna.

Siła młodych z Dolnego Śląska
Hala Stulecia tego dnia tętniła energią, muzyką i emocjami. Wspólne skandowanie „HejTY Reaguj!” przez tysiące młodych ludzi było symbolem sprzeciwu wobec nienawiści, obojętności i przemocy słownej. Uczestnicy OHP, którzy przyjechali z różnych zakątków regionu, mieli okazję nie tylko uczestniczyć w wydarzeniu, ale też poczuć wspólnotę i zobaczyć, że nie są sami w swojej wrażliwości i potrzebie dobra. Po części oficjalnej młodzież spotkała się z influencerami i ekspertami w strefie Meet & Greet, rozmawiając o emocjach, relacjach i sposobach reagowania na hejt. To doświadczenie, które – jak podkreślali uczestnicy – zostanie z nimi na długo.
W relacjach nasza siła
Obecność młodzieży z OHP na tak ważnym wydarzeniu to wyraz naszego zaangażowania w wychowanie ku wartościom, szacunkowi i dialogowi. To także dowód, że wspólne inicjatywy społeczne mogą realnie kształtować postawy młodych ludzi. Bo jak powiedział jeden z uczestników: „Hejt jest głośny, ale my jesteśmy głośniejsi. Bo reagujemy.”