
Komenda Główna OHP realizuje kolejne międzynarodowe działanie wspierające rozwój kadry pracującej z młodzieżą. W ramach programu Erasmus+ rozpoczęła się mobilność pt. „Droga do zatrudnienia – obserwacja działań na rzecz aktywizacji młodzieży”, która potrwa od 17 do 25 marca br. W wydarzeniu biorą udział uczestnicy i uczestniczki z Polski i Portugalii, a organizacją goszczącą jest SYAJ - ASSOCIAÇÃO JUVENIL SYNERGIA z miasta BRAGA
Dyrektor Biura Edukacji i Zatrudnienia, Katarzyna Bakalarska, oraz Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Słupsku, Agnieszka Bondarenko, poszerzają doświadczenia zawodowe poprzez obserwację metod pracy, wymianę dobrych praktyk oraz aktywne uczestnictwo w działaniach organizacji portugalskiej.
Wymiana doświadczeń i inspirujące spotkania
Pierwszego dnia mobilności uczestnicy i uczestniczki z Polski i Portugalii zaprezentowali działalność swoich organizacji oraz rozmawiali o formach i metodach pracy z młodzieżą stosowanych w obu krajach.
W kolejnych dniach uczestniczki z Polski rozpoczęły obserwację pracy w Biurze Wspierającym Przejście do Aktywnego Życia, gdzie do czwartku będą towarzyszyć w codziennych czynnościach pracowników, dzięki temu zdobędą cenne doświadczenia związane z funkcjonowaniem organizacji zagranicznej, poznają lokalne władze i organizacje wspierające, poznają metody pracy i inspirujące rozwiązania, które będą mogły wykorzystać w swoich środowiskach zawodowych. W piątek uczestniczki rozpoczną obserwację kolejnej inicjatywy jaką jest GEPE, czyli Grupa Wzajemnej Pomocy Poszukiwania Pracy, z niecierpliwością czekamy na kolejne relacje Naszych uczestniczek.
Wzajemne korzyści i rozwój zawodowy
Mobilność ta to nie tylko szansa na zdobycie wiedzy, ale także okazja do podzielenia się własnym doświadczeniem i dobrymi praktykami w pracy z młodzieżą. Uczestniczki z Polski, dzięki swojemu zaangażowaniu i bogatej wiedzy, wniosą cenny wkład w wymianę doświadczeń. Wspólna praca i inspirujące rozmowy na pewno zaowocują nowymi pomysłami oraz inicjatywami, które przyczynią się do dalszego rozwoju zarówno uczestników i uczestniczek, jak i instytucji, które reprezentują.
Program Erasmus+ po raz kolejny udowadnia, jak istotna jest międzynarodowa współpraca w obszarze aktywizacji młodzieży i rozwoju zawodowego kadry. Obserwacja pracy w portugalskiej organizacji to ważny krok w kierunku doskonalenia metod wsparcia młodzieży oraz budowania silnej i kompetentnej kadry OHP.