16 września, po raz trzydziesty trzeci na Suchej Polanie odbył się Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich, który zgromadził kombatantów, młodzież szkolną, władze lokalne i parlamentarne oraz wszystkich tych, którym bliska jest historia.


Fot. 2

W wydarzeniu wzięli udział także uczestnicy myślenickiego Hufca Pracy. Zlot był okazją do uroczystego uczczenia pamięci o żołnierzach walczących podczas II wojny światowej w szeregach AK i Batalionach Chłopskich, ale również przypomnienia, jak wyglądały starcia armii niemieckiej z partyzantami. Centralnym punktem uroczystości była polowa Msza Święta. Po nabożeństwie odczytany został apel poległych, a zebrani złożyli wieńce pod pomnikiem.

Kolejnymi punktami zlotu były konkursy edukacyjne i historyczne oraz długo oczekiwana inscenizacja walk, przygotowana przez przybyłe na tę okazję, grupy rekonstrukcji historycznej. Zainscenizowano walki z użyciem broni palnej i pojazdów, co spotkało się z dużym zainteresowaniem młodzieży. W trakcie zlotu, młodzi ludzie tradycyjnie mogli posilić się wojskową grochówką i kiełbaskami. Wydarzenie miało charakter patriotyczny i skłoniło młodzież do refleksji nad historią z czasów II wojny światowej.

Tekst i zdjęcia: Bożena Batko

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.