W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Szamocinie odbyły się zajęcia powiązane z przypadającym na 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji.
Wychowawcy – Pani Karolina Lorenc-Urbańska, Pani Iwona Szulc oraz Pani Angelika Kowalska przybliżyły uczestnikom kwestie, czym w istocie jest, a czym nie jest tolerancja, co to właściwie jest dyskryminacja, dlaczego warto szanować innych ludzi i ich poglądy i jakie korzyści płyną z podejmowania refleksji i poszerzania własnych horyzontów.
Młodzież wykazała się zaangażowaniem i z chęcią zgłębiania prezentowanych treści przystąpiła do dyskusji. Prowadzące przygotowały też rozmaite aktywności – między innymi grę w "Poznajmy się", która pozwoliła młodym ludziom na spojrzenie w głąb siebie, dała też szansę na skonfrontowanie swoich przekonań i założeń z tym, co myślą rówieśnicy. Pokazała, że różnice między ludźmi to rzecz naturalna i każdy powinien mieć tego świadomość.
Zwieńczeniem zajęć było stworzenie plakatów promujących tolerancję i wszelkie powiązane z nią kwestie. Biorąc pod uwagę mnogość refleksji, które pojawiły się u młodych ludzi po zajęciach, w przyszłości kadra jednostki planuje poruszyć jeszcze wiele rozmaitych tematów pozwalających rozwijać siebie i swoją świadomość.
Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Szamocinie wzięli także udział w zajęciach dotyczących profilaktyki uzależnień. Prowadzące zaprezentowały młodym ludziom problematykę uzależnień od dopalaczy, alkoholu, narkotyków, nikotyny, przez cukier, po hazard. Przekazały młodym ludziom wiedzę odnoszącą się, między innymi do tego, czym w istocie jest uzależnienie psychiczne, fizyczne, jakie konsekwencje niesie za sobą zażywanie środków psychoaktywnych, co to właściwie jest współuzależnienie i jak działa mechanizm uzależnienia.
Uczestnicy zaangażowani zostali również w dyskusję dotyczącą zapobiegania i reagowania w sytuacjach kryzysowych. Poruszona została kwestia asertywności, higieny umysłu, zdrowego stylu życia oraz dbania o siebie i swoje bezpieczeństwo.
Młodzież chętnie zabierała głos i dzieliła się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Rozmowy prowadzące do ciekawych i ważnych wniosków były długie, angażujące i skłaniające do refleksji. Uczestnicy zyskali świadomość, jak łatwa jest droga do uzależnienia oraz jak trudno z niej zawrócić. Biorąc pod uwagę jednak to, jak wiele aspektów wiąże się z tematyką uzależnień, minione zajęcia nie były na pewno ostatnimi z zakresu tejże problematyki.
Tekst: Karolina Lorenc-Urbańskiej
Zdjęcia: Iwona Szulc, Karolina Lorenc-Urbańska, Angelika Kowalska