• Kontrast strony

W dniu 22 listopada 2022 młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Próchnowie, wraz z wychowawcą oraz pośrednikiem pracy z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Pile, miała okazję podczas wizyt studyjnych poznać charakter i różnorodność pracy w branży stolarskiej.

Pierwszym przystankiem była firma „Konieczny" Usługi Stolarskie w Budzyniu o bardzo długiej historii, bo sięgającej aż 1937 roku, kiedy to dziadek obecnego właściciela założył warsztat stolarski, by móc tworzyć piękne kredensy, komody na indywidualne zamówienia. Tradycja jest kontynuowana i nadal tworzone są precyzyjne elementy do mebli, lamp, oprawy do globusów oraz inne wyroby drewniane produkowane w małych seriach. Uczniowie mieli okazję zwiedzić nowoczesny park maszynowy, gdzie produkowane są drewniane elementy toczone i frezowane. Kolejny punkt to wizyta w Zakładzie Stolarskim Tomasza Nowickiego w Budzyniu działającym od 1996, specjalizującym się w produkcji drzwi i schodów z drewna. Dla uczniów interesujące było zestawienie tak odmiennego charakteru pracy jak i gotowych produktów w ramach tego samego zawodu stolarza, którego się uczą. Można mieć nadzieję, że pasja i zaangażowanie w pracę jak i rodzinne tradycje stolarskie mistrzów zmotywują następne pokolenie, już wkrótce wchodzące na rynek pracy, do zatrudnienia w wyuczonym zawodzie, tym bardziej, że wciąż jest zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników.

24.11.2022 CEIPMPITekst i zdjęcia: Małgorzata Bonata

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.