• Kontrast strony

„A potem weszli  - nasi żołnierze!
Lśniły na czapkach orzełki srebrne.
Wtedy radością tłum zatkał szczerze.
Z wieży ratusza w szlaki podniebne
Powiał nasz sztandar czerwono – biały.
I pieśń radości tłumy zaśpiewały”.
wiersz międzywojenny
17. stycznia 1920, poety z Leszna Aleksandra K. Handkego

17 stycznia 2023 roku obchodzono 103. rocznicę powrotu Leszna do Polski. Program obchodów został zaplanowany na cały dzień. Uroczystości rozpoczęto oddaniem hołdu żołnierzom, walczącym o Niepodległość. Komendant Hufca Pracy w Lesznie Pani Małgorzata Grygiel w imieniu pracowników oraz uczestników hufca złożyła kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności na Placu Kościuszki.

Jednym z punktów programu obchodów była uroczysta manifestacja na Rynku, z udziałem pododdziałów Wojska Polskiego. Podczas uroczystości na leszczyńskim Rynku Wojewoda Wielkopolski Pan Michał Zieliński powiedział:
Chylę czoła przed tymi, którzy w czasach wykazali wielką odwagę, ryzykując wolnością, zdrowiem i życiem.

Obchody na leszczyńskim Rynku zakończyły się Apelem Pamięci, przeprowadzonym przez żołnierzy 4 Pułku Przeciwlotniczego, który zakończono salwą honorową.

O godzinie 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie odbyła się LX Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Leszna, w której na zaproszenie Przewodniczącego Rady wzięła udział Komendant Hufca Pracy Pani Małgorzata Grygiel.

19.01.2023 HP Leszno

Tekst i zdjęcia: Anna Giera

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.