• Kontrast strony

Korzystając z wiosennego ocieplenia, uczestnicy pierwszego rocznika ostrowskiego Hufca Pracy zdecydowali się na wyjazd na łono przyrody. Celem wyjazdu była integracja, ale także poszerzenie świadomości ekologicznej oraz wiedzy na temat znaczenia lasów i gospodarowania zasobami leśnymi. Jednak głównym powodem wizyty w Nadleśnictwie Antonin był aktywny udział w akcji sadzenia drzewek na terenie leśnictwa Strugi.

Wyjazd zorganizowany był we współpracy z Nadleśnictwem Antonin oraz Zespołem Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim. Koordynatorem akcji był Pan Bartosz Kulawinek, Specjalista Służby Leśnej ds. hodowli i ochrony ppoż. w Nadleśnictwie Antonin, a uczestników Hufca Pracy w Ostrowie Wielkopolskim wspierali ich szkolni koledzy i koleżanki.

Młodzież po przybyciu na miejsce została wyposażona w łopaty, rękawice i worki, w których znajdowały się sadzonki dębu szypułkowego. Dobrej energii i chęci do pracy nie brakowało. Miły Pan Leśniczy, Sławomir Janiszewski poinstruował wszystkich, jak należy prawidłowo umieszczać sadzonki w ziemi, aby wyrosły z nich drzewka.

– Żeby sadzonki się przyjęły i wyrosły z nich piękne drzewka, musi być spełnionych kilka warunków – powiedział Pan Leśniczy – jednym z nich jest prawidłowe umieszczenie sadzonki w ziemi, dlatego tak ważne jest, aby to zrobić ściśle według instrukcji.

Uczestnicy z zapałem przystąpili do pracy, pod czujnym okiem Pana Leśniczego, będącego skarbnicą wiedzy o lesie, jego zasobach i mieszkańcach, którą chętnie dzielił się z młodzieżą. Plan został wykonany: obsadzono dębem trzy poletka, które wcześniej zostały przygotowane i ogrodzone, aby ograniczyć leśnym roślinożercom dostęp do młodych sadzonek.

Po zakończonej pracy na uczestników "zalesiania" czekała niespodzianka. Gościnne progi Nadleśnictwa powitały wszystkich smakowitymi drożdżówkami i napojami. Na młodzież czekało także ognisko i przygotowane do pieczenia kiełbaski. Po zasłużonym posiłku wystarczyło jeszcze czasu na relaksację na łonie przyrody. Pogoda sprzyjała a rozkwitająca wokół wiosna zachęcała do aktywności i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Mimo wysiłku, jaki trzeba było włożyć, bo praca tylko na pozór wydawała się łatwa, młodzież pozytywnie oceniła wyjazd.

– To było udany dzień. – powiedział Bartosz, uczestnik ostrowskiego Hufca Pracy – nawet nie pomyślałem, że może być tak fajnie. Teraz będziemy tu przyjeżdżać i sprawdzać jak rośnie nasz las.

24.04.23 HP OstrówTekst i Zdjęcia: Ewa Suska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.