Zdjęcie: Hans Sönnke, Public domain, via Wikimedia Commons
Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Szamocinie
Kadra Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Szamocinie inicjuje różnego rodzaju przedsięwzięcia, które kształtują postawy patriotyczne wśród młodych ludzi.
3 września 2024 roku uczestnicy udali się pod Pomnik Wolności, aby uczcić 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Młodzież wraz z opiekunami odpaliła znicz pamięci i oddała hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległą Polskę, Europę oraz świat. Pedagog – Pani Natalia Ptakowska przypomniała fakty z 1 września 1939 roku, kiedy to hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę. Nowoprzyjęci uczestnicy poznali miejsce, które jest bardzo ważne dla szamocińskiej społeczności. Ale również uczniów, którzy uczestniczą patriotycznych wydarzeniach.
– Cieszę się, że poszliśmy wspólnie zapalić znicz i poznałam takie historyczne miejsce – skomentowała uczestniczka z klasy VII.
Tekst i zdjęcia: Natalia Ptakowska
Hufiec Pracy w Turku
1 września to dzień pamięci o poległych, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny. Jak co roku mieszkańcy Turku, delegacje szkół oraz zakładów pracy zebrali się pod pomnikiem "Nigdy więcej wojny", aby upamiętnić 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Oddano hołd bohaterom, przypominając o tragicznych wydarzeniach zmieniających losy naszego kraju.
Dzień 1 września jest dla wszystkich Polaków dniem szczególnym, ponieważ przywracana jest w nim pamięć o prawdzie historycznej, ataku wojsk nazistowskich na Polskę, mające na celu uczczenie pamięci o poległych i pomordowanych polskich obywatelach w najtragiczniejszym konflikcie w dziejach Polski. Aby upamiętnić te wydarzenia, w dniu 30 sierpnia 2024 roku uczestnicy wykonali gazetkę upamiętniającą rocznie II wojny światowej.
W samo południe w centrum miasta licznie zgromadzili się mieszkańcy, przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oraz delegacje szkół, placówek i zakładów pracy. Kadra Hufca Pracy w Turku wraz z uczestnikami jednostki również aktywnie uczestniczyła w tym wydarzeniu.
Punktualnie o godzinie 12.00 rozbrzmiała syrena strażacka, a następnie Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku odegrała hymn państwowy. Młodzież z Miejskiego Domu Kultury wygłosiła referat okolicznościowy, a zespół muzyczny "Na przekór" zaśpiewał pieśni patriotyczne. Jednym z ważniejszych punktów uroczystości było złożenie kwiatów przez wszystkich przybyłych pod pomnikiem ofiar mieszkańców miasta "Nigdy więcej wojny".
Tekst: Katarzyna Wudarska, Agnieszka Kończak
Zdjęcia: Agnieszka Kończak
Hufiec Pracy w Ostrzeszowie
II Wojna Światowa to największy w historii całego świata konflikt zbrojny, którego symbolami są wielkie bitwy, obozy koncentracyjne i okrucieństwo wobec ludzi. II wojna światowa wybuchła dokładnie 1 września 1939 roku i przez 6 lat swojego trwania odebrała życie 60 milionom ludzi.
Dziś w 85. rocznicę tamtych wydarzeń przy Pomniku Harcerskim w Ostrzeszowie jak co roku odbył się uroczysty apel z udziałem władz miasta, pocztów sztandarowych, młodzieży szkolnej oraz społeczności lokalnej. Po słowach wstępu i przywitania skierowanych do wszystkich zebranych odśpiewano hymn państwowy.
Następnie swoje słowa do zgromadzonych skierowali Starosta Ostrzeszowski – Pan Dariusz Świtoń oraz Burmistrz Miasta i Gminy Ostrzeszów – Pan Patryk Jędrowiak, którzy wspominając pierwszy dzień września 1939 roku, pokazali, że wojna to zło, które nie uznawało żadnych granic.
W ten sposób uczczona została pamięć o tych, którzy polegli za wolność naszej ojczyzny. Dziś my, którzy mamy szczęście żyć w wolnym kraju, powtarzamy słowa, które padły w tym miejscu również rok temu – nigdy więcej wojny!
Tekst i zdjęcia: Daria Blewąska