Czym zajmuje się ludwisarz? Do kogo należało wytwarzanie beczek? Czy kołodziej zajmował się wyrobem drewnianych wozów i kół? Takich ciekawych informacji mogła wysłuchać młodzież podczas prezentacji przygotowanej przez Panią Natalię Siudzińską – pośrednika pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery we Wrześni z siedzibą w Kłecku.
Zawody rzemieślnicze w przeszłości były bardzo popularne wśród społeczeństwa, a świadczone przez nich usługi przyciągały klientów. Sytuacja zmieniała się na przestrzeni lat, odkąd rozpoczął się rozwój nowoczesnej technologii, która miała za zadanie ułatwić życie ludziom oraz przedsiębiorcom. Dawniej posiadanie fachu w ręku zapewniało bezpieczną przyszłość. Dobrzy rzemieślnicy byli na wagę złota, potrzebni w każdej społeczności. Obecnie ich wyroby funkcjonują jedynie jako atrakcja turystyczna lub dzieła sztuki ludowej. Zostały wyparte przez przedmioty wytwarzane mechanicznie, taśmowo, często również bez "duszy". Wytwórców jest więc coraz mniej i coraz mniej osób uczy się tych zawodów.
Dlatego Pani Joanna Adamczewska – doradca zawodowy z Młodzieżowego Centrum Kariery we Wrześni z siedzibą w Niechanowie zorganizowała Konkurs zawodoznawczy "Na tropie ginących zawodów" skierowany dla uczestników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Niechanowie.
Celem organizowanego przedsięwzięcia z zakresu rozwoju zawodowego było właśnie promowanie zawodów zagrożonych wyginięciem znajdujących się na lokalnym i regionalnym rynku pracy. Uczestnicy mieli możliwość poznania zawodów, które zanikają lub takich, co do których jest małe zainteresowanie młodzieży kształceniem zawodowym.
Wśród uczestników konkursu wyłoniono trzech zwycięzców, którzy otrzymali nagrody i dyplomy, a wszyscy uczestnicy cieszyli się ze słodkiego poczęstunku.
Tekst: Joanna Adamczewska
Zdjęcia: Natalia Siudzińska, Jan Robak