Ośrodek Szkolenia i Wychowania 15-3 w Szamocinie
20 czerwca 2023 roku odbyło się podsumowanie inicjatywy "Podziel się książką". W Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Szamocinie w ramach inicjatywy odbyły się spotkania, podczas których młodzież została zachęcona do czytania. Wychowawcy oraz pedagog Pani Natalia Ptakowska przedstawili zalety czytania. Młodzież wymieniła się przeczytanymi książkami. Odbyło się wspólne recenzowanie oraz czytanie książek, czasopism oraz komiksów na trawie.
W ramach inicjatywy młodzież odwiedziła także Bibliotekę Publiczną w Szamocinie oraz przygotowała gazetki ścienne i plakaty zachęcające do czytania książek.
Odbył się również konkurs pod nazwą "Czytamy i wyobraźnię mamy". Zabawa sprawdzająca szybkość i dokładność czytania oraz konkurs "Rysuję i książki ilustruję".
Wszystkie zorganizowane działania w ramach inicjatywy miały zachęcić do czytania i dzielenia się publikacjami.
Tekst i zdjęcia: Natalia Ptakowska
Hufiec Pracy 15-18 w Turku
W Hufcu Pracy w Turku czerwiec był miesiącem akcji "Podziel się książką". Dlaczego warto czytać książki? Bo mamy własny punkt widzenia na konkretne sprawy, czytanie książek poprawia koncentrację i pamięć, ale przede wszystkim młody człowiek uwrażliwia się na drugiego człowieka.
W dzisiejszych czasach gdzie jest dużo dezinformacji, fake news, książka wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Czytając książkę, mamy możliwość przeniesienia się do zupełnie innego świata.
Akcja "Podziel się książką" została zainicjowana w Hufcu Pracy w Turku. Każdy z uczestników mógł przynieść swoją ulubioną książkę i wspólnie czytać ulubione cytaty.
Ale też, dlaczego warto czytać książki? W jednostce zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne pod nazwą: "Jak powstaje książka". Celem tych zajęć było rozwijanie zainteresowania młodzieży książką, wzbogacenie słownictwa uczestników, kształtowanie u młodzieży postaw czytelniczych oraz doskonalenie umiejętności wypowiadania się.
Sporządziła: Anita Małuszyńska
Zdjęcia: Grzegorz Bocian
Hufiec Pracy 15-12 w Kole
W ramach promowania czytelnictwa wśród młodzieży kadra Hufca Pracy w Kole zaprosiła uczestników do wspólnego czytania na trawie.
Działania podjęte zostały odnośnie inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pod nazwą "Podziel się książką". Korzystając z ładnej pogody i wiosennej aury młodzież chętnie podjęła wyzwanie. Uczestnicy w miłej i serdecznej atmosferze rozpoczęli swoją przygodę, czytając książkę Katarzyny Grocholi, pod tytułem "Upoważnienie do szczęścia". To zbiór opowiadań o miłości i przyjaźni. Tematyka jak najbardziej bliska młodym ludziom, dlatego młodzież chętnie pozwoliła poddać się magii czytania, relaksując się na świeżym powietrzu.
Tekst: Ewa Iwańska
Zdjęcia: Adam Sochacki
Hufiec Pracy 15-2 w Krotoszynie
W krotoszyńskim Hufcu Pracy kadra wychowawcza zaproponowała młodzieży kilka działań nawiązujących do inicjatywny "Podziel się książką".
Uczestnicy chętnie wzięli udział w zaproponowanych przedsięwzięciach między innymi "Książka na wakacje", gdzie przygotowali gazetkę ścienną z propozycjami książek na okres wakacyjny.
Inną propozycją było "Zabierz mnie ze sobą – bookcrossing" uczestnicy przynieśli do Hufca Pracy w Krotoszynie książki, które mogli zabrać do domu, a po przeczytaniu przekazać książkę dalej.
Kolejną formą miłego spędzenia czasu było "Czytanie na trawie", uczestnicy wraz z wychowawcą czytali książkę na łonie natury w pięknym krotoszyńskim parku. Zostało również zorganizowane wyjście do krotoszyńskiej biblioteki publicznej im. Arkadego Fiedlera w celu propagowania czytelnictwa wśród młodzieży.
Tekst i Zdjęcia: Magdalena Garstka
Hufiec Pracy we Wrześni
Uczestnicy Hufca Pracy we Wrześni podczas akcji "Podziel się książką" wspólnie czytali książki, które ich zdaniem były ciekawe. Młodzież wymieniała się wrażeniami i refleksjami po przeczytanych książkach. Uczestnicy najchętniej czytają książki związane z ich hobby, poradniki oraz literaturę dla młodzieży. Chętnie wymieniali się już przeczytanymi tytułami.
Odbyła się również wizyta w bibliotece szkolnej, aby mogli zapoznać się z księgozbiorem i nowościami książkowymi dla młodzieży.
Tekst: Jerzy Kamiński
Zdjęcia: Paulina Stawska
Hufiec Pracy 15-24 w Wolsztynie
Uczestnicy Hufca Pracy w Wolsztynie w ramach inicjatywy "Podziel się książką" zorganizowali kiermasz książek.
Młodzież przyniosła do świetlicy jednostki przeczytane przez siebie książki i w ten sposób mogła wymienić się ciekawymi informacjami, wiedzą na temat przeczytanych treści oraz rozbudzić ciekawość wśród czytelników o otaczającym świecie.
Czytanie jest zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Książki to najlepsze źródło wiedzy dla dzieci i dla dorosłych. Czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza pamięć i słownictwo oraz pozwala przeżyć wspaniałe emocje.
Tekst: Dominika Maszner
Zdjęcia: Anna Kozłowska
Ośrodek Szkolenia i Wychowania 15-28 w Próchnowie
Uczestnicy z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Próchnowie zaangażowali się do działań, w ramach trwającej inicjatywy "Podziel się książką". Jej realizacja ma służyć promocji czytelnictwa wśród młodzieży, kształtowaniu postaw proczytelniczych, zwiększeniu dostępu do książek oraz rozwijaniu kompetencji językowych.
Młodzież w trakcie trwania akcji zainicjowała przedsięwzięcia takie jak: czytanie dzieciom z okazji Dnia Dziecka, lekcja Biblioteczna w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej filia w Próchnowie, przygotowanie gazetki ściennej pod tytułem "Podziel się książką", stworzenie regału z książkami do przeczytania.
Uczestnicy bardzo lubią brać udział w tego typu inicjatywach. Warto dodać, że to przedsięwzięcie jest to dobrą okazją do czerpania z książek wiedzy o otaczającym świecie, przekazywaniu wartości i norm społecznych oraz kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, z bibliotek, czytelni czy zbiorów własnych książek.
Tekst i zdjęcia: Magdalena Konys
Hufiec Pracy 15-25 w Gostyniu
W gostyńskim Hufcu Pracy w czerwcu realizowano inicjatywę "Podziel się książką". W ramach przedsięwzięcia w świetlicy jednostki powstała biblioteczka stworzona przez młodzież.
Każdy, kto miał w domu książkę wartą przeczytania, mógł przynieść ją do Hufca Pracy w Gostyniu i wypożyczyć innym rówieśnikom. Warto dodać, że kto w ramach akcji przeczytał interesującą książkę, mógł wziąć udział w konkursie literackim lub plastycznym.
Podczas spotkania z absolwentami młodzież stworzyła kącik malucha dla dzieci naszych absolwentek, aby podczas spotkania wspólnie czytać dzieciom bajki.
Czytając książki, wzbogacamy swoją wiedzę i wyobraźnię. Książka jest dobrym sposobem na nudę, a młodzież dzięki tej inicjatywie mogła się o tym przekonać.
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Harendarz
Hufiec Pracy 15-19 w Słupcy
"Podziel się książką" to Ogólnopolska inicjatywa Kapituły Samorządności Młodzieży OHP skierowana do wszystkich uczestników, która ma na celu promowanie czytelnictwa wśród młodzieży.
W ramach tej inicjatywy uczestnicy słupeckiego Hufca Pracy spotkali się z seniorami z Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie. Wspólne czytanie sprawiło, że seniorzy zaczęli wspominać książki, które kiedyś czytali i które dużo wniosły w ich życie. Pod wpływem tych wspomnień bardzo się ożywili i przenieśli w czasy, kiedy przygody Winnetu i Old Shatterhanda przenoszone były na podwórka i place zabaw.
Czytanie z seniorami to już rytuał w słupeckiej jednostce, który jest pretekstem do ciekawych rozmów o życiu i świecie. Uczestniczki wpadły również na pomysł, że korzystając z pięknej pogody, można poczytać książki na łonie natury. Kiedy wygodnie ułożyły się z ciekawą lekturą i zaczęły na głos czytać, zainteresowały przechodzących ludzi, którzy zaczęli przysłuchiwać się czytanej powieści. Pozwoliło to nawiązać nowe znajomości i wysłuchać ciekawych opowieści o ciekawych książkach. Dziewczęta po powrocie do Hufca Pracy w Słupcy stwierdziły, że bardzo miło spędziły czas.
– Dzięki tej inicjatywie poznałam ciekawych ludzi, z którymi na pewno się jeszcze spotkam. – podsumowała Klaudia.
Tekst: Agnieszka Nowacka
Zdjęcia: Sylwia Matuszak
Hufiec Pracy 15-21 w Kościanie
W ramach inicjatywy Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP "Podziel się książką" w Hufcu Pracy w Kościanie odbyły się działania mające na celu promocję czytelnictwa wśród uczestników.
W kościańskim Hufcu Pracy został przygotowany "kącik książek", gdzie znalazły się ciekawe i interesujące młodzież pozycje literackie. Młodzi ludzie wymieniali się swoimi książkami oraz spostrzeżeniami po przeczytaniu ulubionych lektur.
W dniu 14 czerwca 2023 roku odbyło się spotkanie z autorką sześciu publikacji książek o regionie kościańskim Panią Katarzyną Helińska-Marciniak. Przybliżyła ona uczestnikom tematykę książek swojego autorstwa oraz zachęcała ich do czytania. Zwróciła również uwagę na fakt, że dzisiejsze tempo życia i rozwój technologii sprawia, że niestety czytamy coraz mniej.
Kadra Hufca Pracy w Kościanie ze swej strony również zachęcała młodzież do czytania i dzielenia się książkami, które są skarbnicą wiedzy, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo oraz pozytywnie wpływają na nasze umysły.
Tekst: Ilona Zaczyk
Zdjęcia: Beata Płonka
Hufiec Pracy 15-45 w Poznaniu
Poznański Hufiec Pracy rozpędzony działaniami na rzecz czytelnictwa, nie zwalnia tempa! Poprzednio młodzież otworzyła się na czytanie, dzieląc się tym, jakie książki stały się ich ulubionymi. Tym razem, włączając się w Ogólnopolską Inicjatywę "Podziel się książką" młodzież wraz z kadrą wychowawczą udała się do parku, gdzie wspólnie zakończyli czytania, wybranej większością głosów pozycji, jaką jest "Zabić drozda" autorstwa Harper Lee.
Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że powieść wzbudza szereg skrajnych emocji i zmusza czytelnika do wielu rozważań. Po kilku pierwszych kartkach można zrozumieć, dlaczego została ona uhonorowana nagrodą Pulitzera. Warto dodać, że przedstawiony w dziele kryzys sumienia występujący u bohaterów jest dziś bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Książka zmusza do rozważań nad dobrem i empatią.
Tematyka problemów społecznych, takich jak rasizm, przemoc, dyskryminacja, spodobała się młodzieży tak bardzo, że na następne zajęcia uczestnicy przygotowali swoje ulubione fragmenty książek dotyczące tych lub innych problemów. Podczas zajęć "Podziel się książką" czytali one wybrane strony, a następnie dyskutowali o nich. Konkluzje młodych ludzi były niezwykle trafne, co niezmiernie raduje wychowawców. Uczestnicy inicjatywy zapewniają, że do takich rozważań na pewno jeszcze powrócą dzięki wsparciu wydawnictw takich Dom Wydawniczego REBIS oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, które pomogły wypełnić hufcową biblioteczkę.
Tekst i zdjęcia: Karolina Szablińska
Hufiec Pracy 15-1 w Kaliszu
Kaliski Hufiec Pracy w ramach akcji "Podziel się książką" zorganizował na świetlicy kiermasz książek. Uczestnicy mogli przynieść literaturę, którą już przeczytali i te, którymi chcieliby się podzielić z innymi.
Inicjatywa miała na celu zachęcenie młodzieży do czytelnictwa, pobudzenie ciekawości poznawczej oraz dania "drugiego życia" książkom, które zalegają na półkach. Wśród wystawionych propozycji znalazły się nie tylko lektury szkolne, czy powieści, ale także książki naukowe, które mogą pomóc uczestnikom w nauce szkolnej.
Inicjatywa była ciekawą propozycją, w szczególności dla uczestników, którzy interesują się książkami o różnej tematyce. Prawie wszystkie wystawione propozycje czytelnicze zostały zabrane przez młodzież. Kadra jednostki planuje zorganizować w okresie wakacyjnym kolejny kiermasz z podręcznikami szkolnymi.
Tekst i zdjęcia: Daria Wikarejczyk
Hufiec Pracy 15-5 w Ostrzeszowie
"Podziel się książką" to kolejna Ogólnopolska Inicjatywa Kapituły Samorządności skierowana do wszystkich uczestników OHP. Inicjatywa ta ma promować czytelnictwo wśród młodzieży, kształtować postawy proczytelnicze, zwiększyć dostęp do książek oraz pomóc rozwijać kompetencje językowe. Cele edukacyjne inicjatywy to między innymi: czerpanie z książek wiedzy o otaczającym nas świecie, przekazywanie wartości i norm społecznych oraz kształtowanie w młodych ludziach umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, korzystanie z bibliotek, a także własnych zbiorów książkowych uczestników.
W dniach od 2 do 15 czerwca 2023 w ramach inicjatywy kadra wychowawcza Hufca Pracy 15-5 w Ostrzeszowie zorganizowała dla młodzieży wyjście do biblioteki, czytanie na trawie – czyli wspólne czytanie książek i czasopism podczas pikniku oraz czytanie książek seniorom, aby wspólnie i miło spędzić czas razem. Poza tym młodzież w ramach udziału w inicjatywie przygotowała gazetkę ścienną, która ma zachęcać do częstszego sięgania po książki i dzielenia się przeczytanymi treściami z innymi.
Tekst i zdjęcia: Daria Blewąska
Hufiec Pracy 15-23 w Lesznie
W czerwcu Hufiec Pracy 15-23 w Lesznie włączył się w inicjatywę Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP "Podziel się książką". Przedsięwzięcie miało służyć promocji czytelnictwa wśród młodych ludzi oraz kształtowaniu postaw proczytelniczych.
W ramach tej inicjatywy przeprowadzono w leszczyńskim Hufcu Pracy różnego rodzaju przedsięwzięcia. Jednym z działań było wspólne czytanie książek. Młodzież po zajęciach lekcyjnych mogła przyjść do siedziby jednostki i poczytać jedną z książek, znajdujących się w hufcowej biblioteczce. Celem niniejszego działania było rozbudzenie ciekawości poznawczej poprzez książkę.
Hufiec Pracy w Lesznie zorganizował również akcję "Czytamy maluszkom". Uczestnicy wspólnie czytali bajki najmłodszym gościom.
W ramach powyższej inicjatywy przygotowano również gazetkę ścienną "Książka na wakacje", gdzie uczestnicy zaprezentowali przeczytane przez siebie książki i zachęcili innych do ich przeczytania.
Tekst i zdjęcie: Anna Giera
Hufiec Pracy 15-33 w Czarnkowie
W Hufcu Pracy w Czarnkowie w dniach od 2 do 14 czerwca 2023 roku realizowano inicjatywę Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy "Podziel się książką".
W ramach przedsięwzięcia w czarnkowskim Hufcu Pracy przygotowano prezentację książek oraz przeprowadzono zajęcia promujące czytelnictwo, na których młodzież wymieniała się między sobą książkami i zachęcała do zapoznania się z wybranymi przez siebie tytułami. Uczestnikom zaoferowano dostęp do hufcowego zbioru literatury oraz przekazano, w jaki sposób można korzystać z publicznej biblioteki.
Inicjatywa miała na celu kształtowanie postaw proczytelniczych młodzieży, zwiększenie dostępu do literatury oraz przedstawienie książek jako cennego źródła informacji i wiedzy o świecie.
Tekst i zdjęcie: Marek Słupczyński