W dniu 28 kwietnia 2026 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Chraplewie odbyły się wydarzenia, podczas, których młodzież nabyła przydatną wiedzę związaną z kształtowaniem swojej ścieżki zawodowej.
Dla uczestników OHP odbyło się spotkanie z doradcą ds. zatrudnienia z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Poznaniu, który szczegółowo omówił, czym jest sieć EURES oraz jakie możliwości oferuje osobom poszukującym pracy w krajach Unii Europejskiej. Młodzież dowiedziała się, gdzie szukać sprawdzonych ofert zatrudnienia oraz jak korzystać z oficjalnych portali, aby uniknąć nieuczciwych pracodawców i pośredników. Nie zabrakło także praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania się do wyjazdu – od kompletowania dokumentów, przez znajomość podstaw języka obcego, aż po kwestie organizacyjne związane z podróżą do innego kraju. Prelegent przestawił także problem handlu ludźmi – zjawiska, które niestety wciąż stanowi realne zagrożenie, szczególnie dla osób młodych, podejmujących pierwsze doświadczenia zawodowe za granicą. Wymienił sposoby weryfikowania ofert pracy, aby uniknąć prób wyłudzenia danych oraz innych zagrożeń.
Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach w ramach programu autorskiego, podczas którego poznali różne techniki negocjacyjne, które z pewnością mogą im się przydać podczas rozmów kwalifikacyjnych, jak i podczas rozmów z przełożonymi np. negocjując podwyżkę lub ze współpracownikami poprzez negocjowanie podziału obowiązków lub terminów urlopu.
Na zakończenie Młodzieżowe Centrum Kariery w Chraplewie zorganizowało konkurs pt. „Start w zawodzie – bezpiecznie, legalnie, w Europie”. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę zdobytą podczas tego wyjątkowego dnia, odpowiadając na pytania dotyczące zasad bezpiecznego podejmowania pracy za granicą, wykonywania pracy zgodnie z zasadami BHP i przestrzegania przepisów pracy. Rywalizacja była zacięta, a poziom wiedzy był bardzo wysoki. Wyłoniono czterech zwycięzców, którzy wykazali się najlepszą znajomością omawianych zagadnień. Laureaci konkursu otrzymali nagrody oraz gratulacje za swoje zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach.
Przedsięwzięcia te były nie tylko cennym źródłem wiedzy, ale także inspiracją dla młodych osób planujących swoją przyszłość zawodową w Europie. Dzięki takim inicjatywom uczestnicy mogą podejmować świadome i bezpieczne decyzje dotyczące swojej kariery.

Tekst i zdjęcia: Wiktoria Kaźmierczak, Sebastian Józiak