Niedaleko Chodzieży znajdują się wzgórza morenowe, które stanowią swoistą granicę rozlewisk Noteci. Noszą nazwę Wzgórza Morzewskie. To urokliwe miejsce, mieniące się jesienią tysiącem kolorów, skrywa w sobie mroczną tajemnicę.
W dniu 7 listopada 1939 roku, bez jakiegokolwiek sądu, rozstrzelano na tym wzgórzu 43 polskich patriotów, mieszkańców powiatu chodzieskiego. Byli to nauczyciele, dyrektorzy, księża, pracownicy państwowi oraz zasłużeni mieszkańcy aresztowani przez niemieckiego okupanta w pierwszych dniach II wojny światowej. Później, gdy wojna przybrała niekorzystny obrót dla hitlerowców, w maju 1944 roku specjalny oddział Gestapo odkopał i spalił szczątki pomordowanych w tym miejscu Polaków, chcąc zatuszować zbrodnię. Na szczęście ocaleli naoczni świadkowie tych działań.
Grupa uczestników z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Próchnowie corocznie stara się uporządkować to miejsce przed uroczystościami upamiętniającymi to wydarzenie. Tak też było i w tym roku. Pod nadzorem opiekunów – Pani Magdaleny Konys i Pana Janusza Wyszyńskiego młodzież posprzątała okolice monumentu na rocznicowe uroczystości. Później zapaliła symboliczny znicz, oddając cześć poległym.
W dniu 7 listopada 2024 roku delegacja uczestników i pracowników Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Próchnowie, na czele z Panią Katarzyną Tybiszewską, wzięła udział w rocznicy wydarzeń listopadowych na Wzgórzach Morzewskich. Zebrały się tam liczne delegacje władz samorządowych różnego szczebla, grup zawodowych, młodzież i mieszkańcy okolicznych miejscowości. Nie zabrakło też rodzin pomordowanych. Po części artystycznej przygotowanej przez młodzież Szkoły Podstawowej w Kaczorach delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na płycie pomnika. Na koniec uczestnicy obchodów dokonali wpisów do księgi pamiątkowej.
Tekst i zdjęcia: Janusz Wyszyński