• Kontrast strony

Andrzejki, czyli tradycyjny wieczór wróżb celebrowany jest w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Dla katolików jest to też ostatnia okazja, żeby zorganizować zabawę przed zbliżającym się okresem adwentu.

W śremskim Hufcu Pracy 15-44 w dniu 24 listopada 2022 roku odbył się wieczór wróżb i zabaw andrzejkowych. Na początku spotkania zostały wykonane maski andrzejkowe, w których młodzież przeszła się do sali ,,czarów”.

Zaproszone na zabawę andrzejkową rodzeństwo uczestników oraz dzieci z Ukrainy, dla których śremskie jednostki organizują zajęcia, poznały tradycje i obrzędy ludowe, wzięły udział w tańcach oraz wróżbach: laniu wosku przez dziurkę od klucza, przekłuwaniu papierowego serca, aby poznać imię swojej przyszłej sympatii oraz ustawianiu butów do wyścigu. Najciekawszą atrakcją okazała się kula zgadula, która wróżyła ,,co będziesz robił, gdy będziesz duży”.  Najmłodsi goście mogli dowiedzieć się, jaka jest „pisana” im przyszłość, co sprawiło wszystkim mnóstwo radości, a uśmiech nie schodził z twarzy. Wszystkie te zabawy i materiały potrzebne do ich przeprowadzenia przygotowali uczestnicy z kółka wolontariackiego.

Nie zabrakło też stołu pełnego słodkich przekąsek oraz ciepłego posiłku. Wspólne świętowanie i spędzony czas zdecydowanie pomógł zintegrować wszystkich uczestników tego przedsięwzięcia.

KACMORDZUIPWHPŚ 2Tekst: Marta Konieczna
Zdjęcia: Marta Konieczna, Łukasz Snela

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.