• Kontrast strony

W 19 maja 2023 roku uczestnicy Hufca Pracy 15-42 we Wrześni udali się pod pomnik Dzieci Wrzesińskich upamiętniający strajk, który odbył się w 1901 roku. Celem wyjścia pod pomnik było poznanie i pogłębienie wiedzy historycznej swojej miejscowości, a w szczególności wiedzy na temat strajku.

20 maja 1901 roku dzieci wrzesińskiej szkoły zbojkotowały naukę w języku niemieckim i sprzeciwiły się germanizacji szkół. Uczniów karano chłostą i skazywano na karę więzienia. Do strajku dołączyli się także rodzice.

Obchody tego typu rocznic kształtują w młodzieży postawy patriotyczne, a jednocześnie wskazują, jak ważne jest życie w niepodległym i wolnym państwie.

Tekst: Ewa Kajewska
Zdjęcie: Jerzy Kamiński

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.