W dobie pandemii uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice, byli niejako zmuszeni do odnalezienia się w nowej rzeczywistości, w której dominował kontakt online, nikt nie mógł spotykać się osobiście w szkole. Była to dla wszystkich inna sytuacja, nowość, która wymagała elastyczności, aby móc się do niej przystosować. Od niedawna nadszedł czas na powrót „małymi krokami” do rzeczywistości i funkcjonowania sprzed czasów pandemii. Wiele dzieci i młodzieży z niecierpliwością wyczekiwało możliwości powrotu do szkoły, ale i bardzo dużo osób tego powrotu się obawiało. Spora część uczniów podczas nauki zdalnej bagatelizowała robienie notatek, inni nie przykładali się do nauki tak jak wcześniej, bo mieli okazję do korzystania z rozmaitych źródeł, np. podczas sprawdzianów. Na kilka tygodni przed zakończeniem roku szkolnego powrócili do szkoły.

W normalnych czasach ostatnie tygodnie przed wakacjami były czasem na poprawienie ocen i oczekiwaniem na upragnione wakacje. Teraz jednak wielu uczniów odczuwało przed powrotem do szkoły lęk. 16 czerwca 2021 roku uczniowie kl. I oraz IIa Branżowej Szkoły I stopnia nr 3 w Zambrowie i zarazem uczestnicy Hufca Pracy w Zambrowie wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej panią Barbarę Alinę Meksuła-Włodkowską. Prelekcja poświęcona była zagadnieniu „Jak pokonać lęk przed powrotem do szkoły?”.

Podczas zajęć młodzież opowiadała, że obawiali się oni sprawdzania notatek (jakich u niektórych z nich po prostu brakuje lub nie są doskonałe) czy nadganiania kilkumiesięcznych braków w materiale i poprawiania ocen. Zajęcia były bardzo przydatne dla młodzieży, poszerzyły wiedzę młodzieży o przyczynach lęku, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach oraz jak im przeciwdziałać. Poruszano zagadnienia wpływu rodziny, grupy rówieśników na łagodzenie sytuacji konfliktowych i lękowych. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na to jak czuje się obecnie młodzież po powrocie do szkoły. Powinniśmy kłaść nacisk na stan emocjonalny, a w takiej sytuacji często pomocna jest rozmowa z rodzicem, nauczycielem, psychologiem. Mamy nadzieją, że po wakacjach nie będzie już takich problemów oraz że będziemy mogli funkcjonować normalnie.

Autor tekstu i zdjęcia: Grażyna Dembek – komendant Hufca Pracy w Zambrowie

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.