Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie rozpoczęli realizację programu „Solidarność. Podaj dalej!” Fundacji Szkoła z Klasą. Program ten ma zakres międzynarodowy i obszarem swoim obejmuje całą Polskę w partnerstwie z Francją, Chorwacją, Hiszpanią, Włochami i Słowenią. Formuła programu opiera się na prostej koncepcji nawiązującej do idei „listu w butelce”. Jego sztandarowym przesłaniem jest walka z dyskryminacją, nietolerancją i rasizmem. Co roku młodzi ludzie wysyłają kartki pocztowe z przesłaniem solidarności do losowo wybranych nieznajomych i oczekują na ich odpowiedź.

Udział w programie „Solidarność. Podaj dalej!” ma na celu wzbudzenie w uczestnikach refleksji na temat ważnych problemów społecznych, do których zalicza się ubóstwo, zmiany klimatu, czy problemy ze zdrowiem psychicznym. Przed napisaniem kartek młodzi ludzie uczą się analizować i interpretować współczesne fotografie i odkrywać wszelakie znaczenia, które mogą za nimi stać. Następnie uczą się wyrażać myśli i formułować tekst, biorąc udział w warsztatach pisarskich.

Pierwsze zajęcia inaugurujące program obejmowały swoim zakresem wprowadzenie w tematykę warsztatów. Uczestnicy zostali zapoznani z ideą programu i jego harmonogramem. Młodzież z dużym zaciekawieniem przyglądała się fotografiom wybranym do tegorocznej edycji „Solidarności”. Różnorodność fotografii przyczyniła się do rozpoczęcia dyskusji na temat dyskryminacji, która stanowiła wspaniały wstęp do realizacji założeń programu. Uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie w ramach akcji „Solidarność. Podaj dalej!” i mają nadzieję, że przyniesie ona wymierne skutki w postrzeganiu odmienności przez społeczność OSiW w Wasilkowie.

osiw_solidarnosc_14012022_01
osiw_solidarnosc_14012022_02
osiw_solidarnosc_14012022_03
Previous Next Play Pause
1 2 3

Autor tekstu i zdjęć: Justyna Kiriłowa – wychowawca OSiW w Wasilkowie

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.