Od października uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie rozpoczęli zajęcia w ramach programu profilaktyki uzależnień „Unplugged”, który oparty jest na modelu wszechstronnego wpływu społecznego. Celem programu jest ograniczanie inicjacji używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki) oraz ograniczenie rozwoju intensywności używania, tj. przejścia od fazy używania eksperymentalnego do fazy używania problemowego. Program składa się z 12 lekcji, które koncentrują się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych.

Pierwsze spotkanie świetlicowe było inauguracją programu i wprowadzeniem w tematykę zajęć. Uczestnicy zostali zapoznani z zakresem tematycznym spotkań, które odbędą się na przestrzeni obecnego roku szkolnego. Program dotyczy szczególnie istotnych w okresie adolescencji problemów, do których należą: konformizm, przejawy nacisku grupowego i sposoby radzenia sobie z nim, przekonania normatywne na temat rozpowszechnienia zjawiska używania substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi, umiejętność komunikowania swoich emocji i asertywnej obrony swoich racji, itp. W zajęciach młodzież brała udział z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem.

osiw profilaktyka 111021 02

Autor tekstu i zdjęć: Justyna Kiriłowa – wychowawca Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.