Podczas jednego ze spotkań roboczych Rady Młodzieży działającej w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie narodził się pomysł inicjatywy skoncentrowanej na pomocy dzikim ptakom w sezonie zimowym. Młodzież po burzliwych obradach podjęła decyzję, że wykona karmniki dla ptaków, które rozwiesi w pobliskim lesie. Zebrano materiały niezbędne do budowy karmników, po czym chłopcy na warsztatach budowlanych pod okiem instruktora rozpoczęli projektowanie, a następnie wykonanie karmników.

Kiedy prace nad karmnikami dobiegały końca, uczestnicy zaangażowani w inicjatywę stwierdzili, że karmnik to za mało i należy coś do karmnika włożyć. Młodzież zebrała informacje o ptakach, które zimują w naszym regionie, o ich zwyczajach i upodobaniach kulinarnych, co lubią jeść, a czym nie wolno ich karmić. Zapoznała się również z zasadami dokarmiania dzikiego ptactwa, od kiedy, do kiedy można je wspierać, aby nie wyrządzić im krzywdy. Bo nie sama pomoc jest ważna – ważne jest, aby była przemyślana i roztropna. Młodzież sięgając do różnych źródeł wiedzy ustaliła, iż ptaki można zacząć dokarmiać dopiero, gdy temperatury w ciągu dnia spadną poniżej 0°C, a czas trwania dokarmiania może trwać nawet do maja. Należy pamiętać również o tym, aby pomoc ptakom była regularna, gdyż skrzydlaci przyjaciele szybko przyzwyczajają się do miejsca zdobywania pokarmu i zaprzestają żerowania w innych miejscach. Ważne jest również, aby nie karmić ptaków ludzkim pokarmem, który im szkodzi. W karmnikach nie mogą znaleźć się kasze, chleb, bułki, solona słonina, czy inne słodkie i słone przekąski.

Kiedy uczestnicy poznali sekrety kulinarne ptaków zimujących, takich jak Kos, Rudzik, Sójka, Jemiołuszka, Gil, Wróbel, zabrali się do zebrania nasion i tłuszczu, z których mieli w planie ulepić kule do karmników. Dzięki uprzejmości dobrych ludzi, którym nie jest obojętny los ptaków, uczestnikom udało się pozyskać różne nasiona, a także niezbędny do spojenia ziaren tłuszcz. Cała społeczność Ośrodka przyłączyła się do lepienia kul i malowania przygotowanych karmników.

Koniec końców uczestnicy OSiW przygotowali 50 karmników oraz ponad 200 kul, którymi postanowili podzielić się z sąsiadami z najbliższego otoczenia. W ramach inicjatywy „Pomaganie mamy w naturze” zorganizowano akcję promującą działania uczestników „Podziel się karmnikiem”, która zakończyła się spektakularnym sukcesem. Poprzez media zaproszono mieszkańców Wasilkowa oraz wszystkich chętnych do przyjścia i odbioru karmnika dla ptaków wraz z kulami do ich karmienia. Pomysł młodzieży, wykonanie prac, pozyskanie materiałów niezbędnych do realizacji inicjatywy był nie lada wyzwaniem dla całej społeczności OSiW, jednakże ogrom włożonej pracy i energii podczas realizacji długofalowej inicjatywy został zrekompensowany przez wdzięcznych mieszkańców Wasilkowa i nie tylko. Uczestnicy otrzymali mnóstwo podziękowań i ciepłych słów wyrażających aprobatę i podziw dla działań prospołecznych i ekologicznych. Karmniki i kule wykonane przez uczestników OSiW trafiły również do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, za co OSiW otrzymał piękne podziękowania.

osiww_pomaganie_05112021_01
osiww_pomaganie_05112021_02
osiww_pomaganie_05112021_03
osiww_pomaganie_05112021_04
osiww_pomaganie_05112021_05
osiww_pomaganie_05112021_06
osiww_pomaganie_05112021_07
osiww_pomaganie_05112021_08
osiww_pomaganie_05112021_09
osiww_pomaganie_05112021_10
osiww_pomaganie_05112021_11
osiww_pomaganie_05112021_12
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Kochanowicz-Klej – zastępca kierownika Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.