Co zrobić w przypadku naruszeń praw pracowniczych? W czym może pomóc konsul? Jakie organizacje pozarządowe wspierają pracowników? To tylko niektóre z pytań, które można zadać wybierając się do pracy sezonowej za granicę.

W dniu 2 sierpnia 2021 r. osoby zainteresowane pracą w sektorze rolniczym oraz ogrodniczym uczestniczyły w spotkaniu informacyjnym prowadzonym przez asystenta EURES z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Suwałkach. Oficjalne informacje na temat zasad wjazdu do Królestwa Niderlandów, które jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdu Polaków, zostały udostępnione na stronie government.nl. Natomiast informacje dotyczące zasad zatrudniania, ubezpieczenia zdrowotnego oraz warunków pracy zostały przedstawione w formie prezentacji oraz filmów dostępnych na stronie seasonalwork.nl oraz eures.praca.gov.pl.

Podniesienie świadomości wśród osób poszukujących pracy i pracodawców na temat ich praw, obowiązków i możliwości, to główne cele kampanii Europejskiego Urzędu ds. Pracy, dotyczącej pracy sezonowej w Unii Europejskiej / krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Kampania informacyjna sieci EURES potrwa do końca października 2021 r.

ceipms pracasezonowa 03082021 02

Autor tekstu: Urszula Rytwińskapośrednik pracy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Suwałkach
Zdjęcia: Ewelina Cebelińska – specjalista ds. rozwoju zawodowego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Suwałkach

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.