„Kromka Chleba to akcja, która buduje wrażliwość na sytuację osób starszych, cierpiących z powodu niedostatku, samotnych i opuszczonych. Chodzi o życzliwość i zainteresowanie losem sąsiada, o którym często niewiele wiemy. Pierwszym krokiem może stać się Kromka Chleba, podzielenie się tym, co mamy – chlebem i sobą.”
Ks. Marcin Iżycki – dyrektor Caritas Polska

19 listopada 2021 r. młodzież Hufca Pracy w Łomży wraz z wychowawcami uczestniczyła w warsztatach kulinarnych w ramach programu „Żółty Talerz”, które odbyły się w Świetlicy socjoterapeutycznej w Łomży. Akcję „Kromka Chleba” wspierają diecezjalne ośrodki Caritas. Warsztaty prowadziła dietetyk kliniczna pani Agnieszka Cuch .W trakcie spotkania młodzież dowiedziała się jak przebiega proces pieczenia chleba oraz wzięła udział w zajęciach mających na celu upieczenia samodzielnie chleba. Uczestnicy mieli okazje powąchać i podotykać różnego rodzaju mąki oraz zdrowych dodatków do chleba: nasion i pestek. Podczas wypiekania chleba poruszono bardzo ważne tematy: Jak ważny jest stół w domu rodzinnym? Jak smakuje chleb w rożnych okolicznościach życia? Jak ważny jest dla nas żółty talerz?

Wypieczony chleb został przez nas skosztowany, a następnie symbolicznie przekazany dla osób bezdomnych z terenu miasta Łomży. Wolontariat pozwala zatrzymać się na moment i spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Nie czując presji i trochę nieświadomie uczymy się od razu praktykując. Zdobywamy nowe umiejętności oraz wiedzę nieformalnie, czyli poprzez doświadczenie. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie osób najbiedniejszych w przeżywaniu codzienności oraz uwrażliwienie młodzieży na ich los.

hpl_chleb_23112021_01
hpl_chleb_23112021_02
hpl_chleb_23112021_03
hpl_chleb_23112021_04
hpl_chleb_23112021_05
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Autor: Natalia Gniazdowska– młodszy wychowawca Hufca Pracy w Łomży
Zdjęcia : Anna Dziemiańczuk – komendant Hufca Pracy w Łomży

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.