W internacie OSiW w Oleśnie przed zbliżającymi się świętami pierwszych dni maja - wychowawca przygotował spotkanie z młodzieżą, aby przypomnieć, dlaczego rozpoczynamy tzw. „majówkę”. Spotkanie miało swobodny charakter, na którym wychowawca przedstawił genezę uchwalonych świąt państwowych, dlaczego są to dni wolne od pracy i dlaczego w tych dniach uroczyście świętujemy. Na początek został omówiony dzień 1 maja – święto pracy. Wychowankowie dowiedzieli się co było podstawą uchwalenia tego święta i jak było obchodzone w czasie PRL oraz jaka rolę święto spełniało w tamtym czasie. Kolejny dzień majówki to 2 maja tzw. Dzień Flagi, który nie jest świętem państwowym, jednak stał się ważnym wydarzeniem dla Polaków, w związku z tym wychowawca przypomniał o podstawach prawnych i zasadach eksponowania barw narodowych oraz zachęcał młodzież, aby każdy w miejscu zamieszkania wywiesił flagę państwową. Na koniec został przedstawiony dzień 3 maja – Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja, który jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Wychowawca przypomniał tło historyczne uchwalenia Konstytucji, przedstawił jej najważniejszych twórców i skutki jakie przyniosło jej uchwalenie oraz rolę „Targowiczan” w historii Polski. Na zakończenie spotkania zostały wywieszone flagi państwowe na budynku internatu oraz została przygotowana specjalna wystawa.
Marcin Kołacha



