
W październikowy poranek, kiedy słońce łagodnie oświetlało złociste liście, OSiW w Oleśnie stał się miejscem wyjątkowego spotkania lokalnych seniorów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych obchodzonego 1 października, przedstawiciele Rady Młodzieży wraz z opiekunami zorganizowali wydarzenie pod hasłem „Aktywność i pasja w każdym wieku”, które odbyło się na świeżym powietrzu. Uczestnicy mieli okazję spędzić ten piękny, słoneczny dzień, oddając się twórczym zajęciom na tle malowniczej, jesiennej przyrody. Wydarzenie to miało na celu podkreślenie znaczenia aktywnego trybu życia i pasji niezależnie od wieku, a także zacieśnienie więzi w lokalnej społeczności.
Korzystając z efektów projektu „Razem tworzymy rzemiosło stolarskie” realizowanego wraz z Polskim Związkiem Emerytów i Rencistów, jak również z przedstawicielami Związków Niewidomych – koło oleskie, po raz kolejny mieliśmy okazję w miły sposób spędzić produktywny czas z zaprzyjaźnionymi seniorami. Zamiast tradycyjnych spotkań na warsztatach w jakich mieli dotychczas okazję uczestniczyć seniorzy, organizatorzy inicjatywy zdecydowali się skorzystać z wyjątkowo ładnej pogody, jaka tego roku dopisała w październiku. Malowanie obrazów na płótnie było główną atrakcją tego wydarzenia. Seniorzy z entuzjazmem podjęli wyzwanie artystyczne, gdzie otaczająca natura dostarczała im inspiracji. Kolorowe liście, błękitne niebo i delikatne promienie słońca stworzyły idealną scenerię do rozwijania kreatywności. Uczestnicy spotkania w swoich pracach wykorzystali różne metody zdobnicze m.in. farby, akryle, pastele, flamastry. Seniorzy nie tylko malowali, ale także rozmawiali, dzielili się swoimi historiami i doświadczeniami, tworząc atmosferę wzajemnego wsparcia i radości. Dodatkowo koordynatorka dotychczasowych projektów przedstawiła seniorom pierwsze plany związane z kolejnym projektem, który ma się rozpocząć w OSiW z początkiem nowego roku.
Malowanie na świeżym powietrzu stało się również symbolem otwartości na nowe doświadczenia i aktywności, które można podejmować w każdym wieku. Seniorzy udowodnili, że niezależnie od wieku, można być aktywnym, pełnym pasji i czerpać radość z małych rzeczy. Wydarzenie zakończyło się wspólnym oglądaniem powstałych prac, które zostaną zaprezentowane na sztalugach w OSiW. Dla uczestników to właśnie ta możliwość spędzenia czasu na łonie natury, w gronie rówieśników oraz seniorów była najcenniejsza. Aktywność, pasja i entuzjazm są dostępne na każdym etapie życia, jeśli tylko pozostaniemy otwarci na otaczający nas świat!
Dominika Gajdecka, Dominika Lisy