Fot. 1 Pamiątkowe zdjęcie uczestników wycieczki
W dniu 28 października grupa uczestników krakowskiego Hufca Pracy (al. Skrzyneckiego) wzięła udział w wycieczce do Kopalni Soli w Bochni. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach programu autorskiego „Razem od startu”.
Zasadniczy cel wycieczki stanowiła integracja młodzieży z poszczególnych grup wychowawczych. Istotną rolę odegrało również nabycie przez nią umiejętności aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego. Przez cały czas wędrówki nad jej prawidłowym przebiegiem czuwał doświadczony przewodnik. Zjazd i wyjazd z kopalni odbył się windą. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób doszło do odkrycia soli oraz kim byli pierwsi górnicy. Wyjątkową atrakcją okazała się pobudzająca wyobraźnię podziemna ekspozycja multimedialna, oferująca młodzieży fascynującą podróż w czasie przez historię kopalni. Zwiedzający rozpoczęli ją w średniowieczu, by dotrzeć aż do współczesności, spotykając polskich królów, żupników genueńskich oraz ducha przedstawiciela zakonu cystersów. Część trasy pokonano górniczą kolejką. Skorzystano również z podziemnej przeprawy łodzią.
Z kolei niezapomnianych przeżyć duchowych dostarczył pobyt w kaplicy św. Kingi. Zwiedzanie dobiegło końca w Komorze Ważyn, zaaranżowanej na przestrzeń rekreacyjną z mini placykiem zabaw, stołem do gry w tenisa stołowego, piłkarzykami i boiskiem sportowym. To miejsce pozwoliło wszystkim na skuteczne zrelaksowanie się. Reasumując, wydarzenie w zupełności spełniło funkcję integracyjną, poznawczą oraz rekreacyjną. Nie było czasu na nudę. Młodzi ludzie nawiązali nowe znajomości. Przebyta trasa przybliżyła im historię najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce. Co istotne, uczestnicy znaleźli wytchnienie od wirtualnego świata, ponieważ nie docierał tam sygnał telekomunikacyjny.


Fot. 2, 3 Młodzież podczas zwiedzania kopalni
Tekst – Krzysztof Milewski
Zdjęcia – Joanna Belcik