Olkusz to bardzo ciekawe i historyczne miasto położone w województwie małopolskim, nazywane jest Srebrnym Miastem, gdyż wydobywano na jego terenie bogate złoża galeny, z której pozyskiwano ołów i srebro lub „kolebką polskiego górnictwa”, ponieważ w XVI stuleciu istniało tu 300 kopalń rud ołowiu.
Poznanie walorów turystycznych Królewskiego Miasta Olkusza oraz jego okolic to był główny cel wycieczki krajoznawczej grupy młodzieży z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini w dniu 30 października. W programie uwzględniono zwiedzanie muzeum „Podziemny Olkusz” oraz ruin zamku w Rabsztynie. Zwiedzanie obu tych miejsc odbywało się z udziałem przewodników turystycznych, którzy wprowadzili młodzież w świat historii regionu i jego znaczenia w rozwój przemysłu górniczego w Polsce. Przekaz wzmocniony był interesującymi pokazami multimedialnymi oraz licznymi eksponatami odkrytymi podczas powstawania podziemnego muzeum. Młodzież żywo reagowała na poznawane treści ochoczo zadawała pytania na interesujące tematy wystawy. Z kolei w Rabsztynie młodzi ludzie po wspięciu się na wzgórze zamkowe uczestniczyli w ciekawej lekcji historii z czasów panowania w Polsce króla Kazimierza Wielkiego. Poznali historię zamku z okresu największej świetności, jego upadek za czasów potopu szwedzkiego oraz czasy współczesne, które spowodowały, dzięki zaangażowaniu miejscowych społeczników, udostępnienie ruin budowli dla zwiedzających.
Wyprawa do Olkusza i jego okolic pozwoliła nie tylko lepiej poznać historię tego regionu, ale dała okazje młodzieży aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.
Fot. 1, 2 Zwiedzanie ruin zamku w Rabsztynie
Fot. 3 Zwiedzanie muzeum „Podziemny Olkusz”
Tekst i zdjęcia – Andrzej Pypno