Fot.1 Uczestnicy podczas zajęcia w ogrodzie sensorycznym
Pogłębienie wiadomości na temat środowiska społecznego i przyrodniczego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby ludzi oraz na to, co nam daje Ziemia, jest podstawowym założeniem realizowanego programu Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Trzebini.
6 maja podczas warsztatów w ogrodzie sensorycznym młodzież dokonała analizy związków i zależności panujących w świecie przyrody. Zweryfikowała przyczyny skażania środowiska przez człowieka oraz opracowała podstawowe zasady jego ochrony: jak dbać o Ziemię. Młodzi ludzie podali konkretne przykłady ochrony przyrody, a nawet je przedstawili w formie scenek rodzajowych ukazujących działania redukujące negatywny wpływ człowieka na środowisko. Takich jak: segregacja odpadów, ograniczenie plastiku, świadome zakupy czy używanie wielorazowych toreb na zakupy. Kolejnym działaniem, w którym z przyjemnością wzięła udział młodzież, było pielenie wokół delikatnych roślin w naszym ogrodzie. Regularna pielęgnacja ogrodu przez młodych ludzi sprawia, że ogród jest dla nich miejscem relaksu i wypoczynku. Piękna, słoneczna pogoda zatrzymała więc uczestników zajęcia w ogrodzie, aby osiągnąć stan fizycznego i psychicznego odprężenia.



Fot.2-4 Młodzież przedstawia scenki o Ziemi
Tekst: Jadwiga Kiełbus
Zdjęcia: Katarzyna Płomińska