W dniu 6 listopada delegacje krakowskich Hufców Pracy (al. Skrzyneckiego i os. Szkolne) wzięły udział w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni komunistycznych w latach 1945 - 1956. Krakowskie Zaduszki odbyły się pod umieszczonym na więziennym murze Krzyżu Pamięci przy ul. Montelupich 7.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania zebranych, a w szczególności zgromadzonej młodzieży przez Pana Edwarda Wilhelma Jankowskiego - sekretarza krakowskiego Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Następnie po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego zebrani wysłuchali przemówienia doktora Wojciecha Paduchowskiego z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN. Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie Pana Krzysztofa Bzdyla - jednego z założycieli Konfederacji Polski Niepodległej. Zebrani na uroczystości wysłuchali wiersza i piosenki, które miały przesłanie patriotyczne. Obchody zostały połączone z modlitwą za spokój dusz ofiar zbrodni komunistycznych, po czym nastąpił ceremoniał złożenia kwiatów pod Krzyżem Pamięci. Na koniec Pan Edward Wilhelm Jankowski zaapelował do młodzieży o pamięć o tych, którzy walczyli za wolną Polskę. Podkreślił też jak ważni są młodzi ludzie i podziękował im za swoją obecność w tym dniu. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem Roty.
Młodzież z krakowskich hufców po zakończonej uroczystości w chwili ciszy i zadumy została jeszcze przy tablicach upamiętniających ofiary zbrodni komunistycznych i oddała im cześć.
Fot. 1, 2, 3 Uczestnicy w trakcie uroczystości
Tekst – Łukasz Wątor
Zdjęcia – Sławomir Wójs, Łukasz Wątor