Wychodząc naprzeciw edukacji młodego pokolenia w zakresie praw człowieka Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Trzebini wprowadził do programu wychowawczego nowe treści rozwijające potrzebę aktywności młodzieży na miarę ich indywidualnych możliwości rozwojowych, potrzeb i zainteresowań. Wiedząc, że dobre wychowanie w tym zakresie nie opiera się jedynie na znajomości teorii, lecz także na rozmowie o prawach człowieka jako wartościach i postawach. Skupienia się na prawach i obowiązkach jako na wspólnych wartościach.
Dnia 25 listopada odbyły się warsztaty na temat: „Młodzieńcze prawa i obowiązki”. Zaczęły się od pracy i ćwiczeń zespołowych, które pozwoliły uczestnikom na samodzielne odkrywanie i badanie tematu. Wykład wychowawcy nastąpił po pracy zespołowej, po tym jak osoby uczestniczące miały okazję przedstawić swoje pomysły i przedyskutować je z innymi. Poza tym zawierał elementy interaktywne, które umożliwiły młodym ludziom na zadawanie pytań. Dobry kontakt prowadzącego z młodzieżą pozwolił uczestnikom na wypróbowanie w praktyce zdobytej wiedzy. Każdy zespół przedstawił scenkę sytuacyjną prezentującą wybrane młodzieńcze prawo, a zadaniem pozostałych zespołów było odgadnąć i nazwać je oraz zinterpretować w stosunku do obowiązków. Czynny udział młodzieży w zajęciu uświadomił wszystkim, że korzystamy nie tylko z praw i wolności, ale musimy również wypełniać obowiązki określone przez polskie prawo. Pomiędzy kolejnymi zadaniami wychowawca wprowadził przerwy w formie zabaw ruchowych w celu podniesienia aktywności i zapału do dalszych działań. W wyniku pracy powstała hierarchia młodzieńczych praw pod względem ich ważności i przestrzegania. Od prawa do życia, do posiadania własnej tożsamości w duchu pokoju, godności, tolerancji, wolności, równości i solidarności, po prawo do edukacji, do wychowania w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości. Wizyta Pani Kierownik ośrodka, jej obecność na spotkaniu jak i aktywny udział wyzwoliły młodzieńczą serdeczność i podziękowanie za tworzenie warunków do wzrastania w przyjaznej atmosferze, pełnej zrozumienia potrzeb i oczekiwań młodzieży oraz opiekuńczego traktowania zgodnie z zasadą uznania ich praw i możliwości rozwojowych.
– Zdobyłam umiejętność słuchania wypowiedzi innych, prowadzenia dialogu, dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami – podsumowuje swój udział w warsztatach Roksana.
Fot. 1, 2, 3 Uczestnicy podczas warsztatów „Młodzieńcze prawa i obowiązki”
Tekst – Jadwiga Kiełbus
Zdjęcia – Olga Kostrzewińska