Fot. 1 Pomnik „Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic”
Uczestnicy oświęcimskiej jednostki OHP, wraz z wychowawcą, wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 235. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – drugiej na świecie, a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.
Obchody odbyły się na skwerze, przy pomniku „Ku czci poległych na polu chwały mieszkańców Jawiszowic” w gminie Brzeszcze, gdzie zgromadzili się przedstawiciele instytucji, organizacji oraz mieszkańcy. W trakcie uroczystości przypomniano znaczenie i rolę przełomowego dokumentu w historii Polski. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem, oddając hołd poległym za ojczyznę bohaterom lokalnej społeczności. Następnie wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Dla młodzieży było to nie tylko uczestnictwo w obchodach narodowego święta, ale także okazja do głębszego poznania historii ich małej, lokalnej ojczyzny oraz refleksji nad znaczeniem wspólnoty i pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości.


Fot. 2-3 Uczestniczki podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w gminie Brzeszcze
Tekst i zdjęcia – Małgorzata Świąder-Kruszyńska