flaga Ukrainy
  • Kontrast strony

Fot. 1. Rozpoczęcie konkursu przez komendant 6-5 HP Agnieszkę Jedrzejek.

Kreatywność, precyzja co do milimetra i ogromna pasja – tak w skrócie można opisać to, co działo się 21 kwietnia w murach krakowskiej szkoły „Chemobudowa”. Podczas wojewódzkiego etapu konkursu „Sprawny w zawodzie 2026 – fryzjer”, uczestnicy z małopolskich jednostek OHP udowodnili, że fryzjerstwo to nie tylko rzemiosło, ale prawdziwa sztuka użytkowa.

W miniony wtorek, 21 kwietnia, budynek Zespłu Szkół Technicznych Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego „Chemobudowa - Kraków” zamienił się w profesjonalny salon fryzjerski. Wszystko za sprawą 6-5 Hufca Pracy w Krakowie, który w kooperacji ze szkołą i Małopolską Wojewódzką Komendą OHP podjął się organizacji tegorocznych zmagań. Do rywalizacji stanęli najlepsi młodzi adepci nożyczek i grzebienia z wojewódzkich jednostek OHP, gotowi powalczyć o prestiżowy tytuł i prawo do reprezentowania Małopolski na szczeblu ogólnopolskim.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnili wyjątkowi goście, podkreślając rangę konkursu. Zmagania uczestników zawodów miała okazję obserwować Beata Gajda – Wojewódzki Komendant OHP, a gośćmi specjalnymi byli: Wicewojewoda Małopolski – Ryszard Śmiałek oraz Bogumiła Drabik – Radna Miasta Krakowa, Beata Klepka – starsza Cechu Rzemiosł Różnych w Krakowie, którzy z podziwem przyglądali się zręczności, z jaką młodzi ludzie operowali sprzętem fryzjerskim.

Tegoroczne zadanie konkursowe wymagało od uczestników nie tylko nienagannej techniki, ale przede wszystkim wyobraźni. Motywem przewodnim był glamour w nowoczesnej formie co stało się polem do popisu dla artystycznej ekspresji młodzieży.

Nad merytoryczną stroną konkursu i sprawiedliwą oceną czuwało profesjonalne jury w składzie: Marta Rebech – przewodnicząca komisji oraz Agata Piwowar, Żaneta Antkiewicz i Piotr Karnafał. Sędziowie oceniali każdy szczegół przez dbałość o detale, aż po końcowy efekt wizualny, który musiał współgrać z tematyką konkursu.

Po wielogodzinnych zmaganiach i burzliwych naradach jury, przyszedł czas na najbardziej wyczekiwany moment – ogłoszenie wyników. Poziom był niezwykle wyrównany, a o zwycięstwie decydowały często pojedyncze punkty. Zwycięska okazała się być Julita Piwowarczyk z 6-11 HP Wadowice, która tym samym została oficjalną reprezentantką województwa małopolskiego w etapie ogólnpolskim. Drugie miejsce zajęła Karolina Mazurek reprezentująca 6-6 HP Proszowice, a podium zamknęła zawodniczka CKiW Tarnów – Mariia Havryszczuk.

Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników płynęły z każdej strony. Jak podkreślali organizatorzy z 6-5 Hufca Pracy, konkurs „Sprawny w zawodzie” to coś więcej niż rywalizacja – to świetny sprawdzian przed egzaminami czeladniczymi i okazja do wymiany doświadczeń między rówieśnikami z różnych części Małopolski. Z takimi talentami możemy być spokojni o przyszłość polskiego fryzjerstwa. Zwycięzcom życzymy powodzenia na etapie ogólnopolskim – trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!  

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a kadrze wychowawczej i instruktorom praktycznej nauki zawodu za doskonałe przygotowanie młodzieży do startu w zawodach.

fot.2

Fot. 2 Uczestniczki w trakcie rozwiązywania testów teoretycznych.

Fot.3

Fot.4

Fot.5

Fot. 3-5  Uczestniczki podczas pracy.

Fot. 6

Fot. 6  Julita Piwowarczyk wraz z modelką

Fot.7

Fot.7  Grupowe zdjecie uczestników konkursu z w- ce Wojewodą Małopolskim Ryszardem Śmiałkiem i Wojewódzkim Komendantem MWK OHP Beatą Gajdą.

Fot. 8

Fot. 8 Podsumowanie konkursu przez przewodniczącą jury Martę Rebech.

Fot. 9

Fot. 9 – Laureatki konkursu z jury.

Tekst – Radosław Domański

Zdjęcia – Joanna Cienkosz

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.