• Kontrast strony

W Godzinie „W” w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom Powstania. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje oraz autobusy. Miasto przybrało biało-czerwone barwy.

78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Na wieść o powstaniu w Warszawie Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz, w którym stwierdzał: „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”.

Wychowawca Hufca Pracy 3-18 w Lublinie Władysław Maławski złożył w imieniu Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP znicz pod znakiem Polski Walczącej na budynku Najwyższej Izby Kontroli.

gw2

Znaki Polski Walczącej pochodzące z czasów okupacji zostały odkryte w 2014 roku. To jedne z nielicznych w stolicy, które od okupacji przetrwały do dziś. Symbole PW malowane na murach Warszawy wzbudzały w Polakach wolę walki i podtrzymywały nadzieję na odzyskanie niepodległości, przypominając, że miasto nigdy się nie poddało.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.

Cześć i chwała Bohaterom!

Władysław Maławski

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.