• Kontrast strony

Uczestnicy oraz kadra włocławskiego Hufca Pracy kwestowali na rzecz ekshumacji i identyfikacji żołnierzy niezłomnych na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku. Zbiórka pieniędzy zorganizowana została dla Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, z którą włocławski Hufiec współpracuje już od kilku lat i wspólne działania stały się dla nas coroczną tradycją.

Fundacja zajmuje się poszukiwaniem ukrytych grobów partyzantów podziemia antykomunistycznego i ofiar komunistycznego terroru. Działania te mają na celu identyfikację i zorganizowanie odnalezionym żołnierzom godnego pochówku. Zbiórka pieniędzy była dla uczestników lekcją historii, dzięki której młodzież nie tylko zaznajomiła się z historią antykomunistycznej działalności, ale również umocniła w nich poczucie patriotyzmu.

 - Pierwszy raz uczestniczyłem w tego typu zbiórce  i jestem pewny, że nie po raz ostatni. Było to dla mnie ciekawym doświadczeniem.  Poznałem historię, która do tego czasu była mi obca – powiedział Krystian uczestnik Hufca Pracy we Włocławku.

Kwesta na rzecz Fundacji przyczyniła się do godnego upamiętnienia bohaterów, do krzewienia niezłomnych, patriotycznych postaw, których wzorem byli Polscy Żołnierze, walczący z komunistycznym najeźdźcą, tacy jak mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

- Zrozumiałam, że ważne jest to, aby dbać o historię naszego kraju oraz przekazywać ideę Fundacji innym osobom - powiedziała Nikola, uczestniczka akcji.

Zebrane fundusze zostaną przekazane prezesowi zarządu Fundacji – Panu Wojciechowi Łuczakowi. 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.