W ramach programu „Witamy w OHP” w wałbrzyskim hufcu odbyły się zajęcia dotyczące stresu oraz tego, jak sobie z nim radzić. Uczestnicy pierwszego rocznika zapoznali się
z definicją stresu. Jak mogli dowiedzieć się na zajęciach, stres towarzyszy każdemu człowiekowi, jest to więc temat  aktualny i dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nie zawsze jednak ma wydźwięk negatywny. Aby móc lepiej zaznajomić się z tym zjawiskiem, młodzież poznała pojęcia: eustres i distres oraz stresor. Jako zadanie uczestnicy wypisywali stresujące ich sytuacje i zdarzenia. To ćwiczenie pokazało, jak różne osoby mogą reagować na ten sam bodziec. Uczestnicy sami doszli również do wniosku że to, co dla niektórych jest motywacją do działania, innych może blokować. W kolejnej części zajęć uczestnicy dyskutowali o tym, jak można sobie radzić ze stresem. Przygotowali plakat przedstawiający ich sprawdzone metody na odstresowanie się. Poznali metody i techniki relaksacyjne.

Zajęcia zwróciły również uwagę młodzieży na to, jak ważne są relacje z bliskimi. Przede wszystkim z rodziną, ale nieoceniona jest też życzliwość i pomocna dłoń przyjaciół. Zdarzają się jednak sytuacje, w których stres jest na tyle silny lub trwa na tyle długo, że codzienne funkcjonowanie staje się bardzo utrudnione. Wówczas konieczne jest wsparcie specjalisty: psychologa, psychoterapeuty czy pedagoga. Wyraźnie podkreślono, że korzystanie z takiej profesjonalnej pomocy nie jest niczym złym ani wstydliwym. To bardzo ważne, aby uczestnicy wiedzieli, do kogo mogą się zgłosić w razie trudnej sytuacji. Wychowawca przypomniał numer telefonu zaufania, z którego mogą korzystać dzieci i młodzież. Podkreślił również, że uczestnicy zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc wychowawców OHP.

Zdjęcia:

1, 2. Młodzież podczas zajęć

Tekst:

Krystyna Zdral, wychowawca 1 – 30 HP w Wałbrzychu

Zdjęcia:

Weronika Martynów, uczestniczka 1 – 30 HP w Wałbrzychu

10112021-WŁ1
10112021-WŁ1
10112021-WŁ2
10112021-WŁ2

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.