Początek roku szkolnego to czas bardzo intensywny. Poznawanie nowych uczestników, integracja grupy, sprawy wychowawcze. Młodzież jest bardzo skupiona na powrocie do szkoły i do pracy. Uczestnicy pierwszego rocznika wdrażają się w obowiązki młodocianego pracownika. Nie może jednak zabraknąć czasu na działania na rzecz środowiska lokalnego. Zachęcanie uczestników do bezinteresownego pomagania to ważny element kształtowania pozytywnych postaw u młodych ludzi.

Listopad to w Kościele Rzymskokatolickim czas większej zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. 1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, kolejny dzień to tak zwany Dzień Zaduszny. To czas nie tylko modlitwy, ale też odwiedzania grobów najbliższych. Całymi rodzinami spotykamy się przy grobach bliskich nam osób, zapalamy znicze, składamy kwiaty.

Dla młodzieży z wałbrzyskiego hufca pamięć o zmarłych również jest bardzo ważna. Jednak młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, że nie wszystkie groby są zadbane. Nie zawsze jest to wyraz złej woli. Czasem po prostu nie ma już osób, które mogłyby zadbać o groby lub zdrowie im na to nie pozwala. Dlatego też, podobnie jak w latach ubiegłych, nasi uczestnicy postanowili zatroszczyć się o zapomniane mogiły. Na jednym z wałbrzyskich cmentarzy zorganizowaliśmy akcję „Sprzątamy po 1 listopada”.Mimo niesprzyjającej pogody, młodzież była pełna energii i zapału. Najpierw zostały rozdzielone zadania. Część osób zajęła się grabieniem liści, pozostali sprzątaniem zniszczonych, starych ozdób. Pracy było wiele, na szczęście uczestnicy dość szybko uporali się z zadaniami. Taka postawa zasługuje na uznanie, doceniamy starania naszej młodzieży oraz ich chęć do niesienia bezinteresownej pomocy.

Zdjęcia:

1, 2. Młodzież podczas sprzątania cmentarza

Tekst i zdjęcia:

Krystyna Zdral, wychowawca 1 – 30 HP w Wałbrzychu

08112021-wa1
08112021-wa1
08112021-wa2
08112021-wa2

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.