• Kontrast strony

Uczestnicy OHP kończący w tym roku naukę zawodu już myślą o zawodowej przyszłości. Kilkoro wśród nich marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej. Spotkania w MCK z pośrednikiem pracy pomagają im ukierunkować i urealnić te marzenia. Młodzież dowiaduje się od czego należy zacząć przygotowania do takiej działalności, jakie wymogi spełnić, co sprawdzić na lokalnym rynku. Ważne jest żeby zapoznać się z prawem gospodarczym, które obejmuje przepisy regulujące ustrój podmiotów gospodarczych tj. przedsiębiorców oraz regulujące stosunki gospodarcze między przedsiębiorcami – zwłaszcza te wynikające z zawieranych umów. Podmiotami prawa gospodarczego są przedsiębiorcy, a cechą działalności gospodarczej, prowadzonej przez przedsiębiorców, jest jej zawodowy, zarobkowy charakter. Młodzi ludzie powinni również zweryfikować czy posiadają cechy bardzo przydatne dla przedsiębiorców, czyli: niezależność, kreatywność, przedsiębiorczość, silna wola, motywacja, odwaga do podejmowania ryzyka, umiejętność porozumiewania się z ludźmi itd. Bardzo ważne są też cechy wrodzone takie jak inteligencja, energia, spryt ale również nabyte tj. doświadczenie, wiedza i oczywiście kontakty. Jednak najważniejsza jest wiara we własny pomysł i chęć do pracy i wysiłku. Własna działalność gospodarcza to duże wyzwanie szczególnie w tak młodym wieku ale nie niemożliwe do spełnienia. Młodzież wie, że nawet po ukończeniu szkoły zawsze może liczyć na realną pomoc pracowników MCK OHP.

Tekst: Elżbieta Gławdel – pośrednik pracy MCK OHP Zgorzelec Na zdjęciu: Młodzież podczas zajęć Zdjęcie: Joanna Żuber- Żółtowska

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.