• Kontrast strony

Każdy z nas na pewno zadawał sobie nie raz pytanie, w jaki sposób efektywnie, a zarazem przyjemnie spędzić czas wolny. Warto zainspirować się słowami Wisławy Szymborskiej, która powiedziała, że ”Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. W Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHPw Mysłakowicach przez cały rok zwracamy uwagę na tę najpiękniejszą zabawę, na obcowanie młodzieży z literaturą, zaznajamiamy ich z literackim dorobkiem polskich twórców, zachęcamy do sięgania na co dzień po książki, celebrujemy wszelkie święta związane z książkami, literaturą i szeroko pojętą sztuką. Jednak kwiecień był szczególnym miesiącem w poszerzaniu wśród młodzieży idei głośnego czytania, z racji inicjatywny Ogólnopolskiej Kapituły Samorządności Młodzieży OHP pt. „Głośne czytanie”. W ramach inicjatywy przygotowaliśmy w Ośrodku „Literacką polecajkę”, w której każdy z uczestników mógł podzielić się z koleżankami polecaną przez siebie książką w sześciu kategoriach: książka, którą warto przeczytać; książka, która mnie czegoś mnie nauczyła; książka polskiego autora, polskiej autorki; książka, która mnie wzruszyła; książka, do której wracam i będę wracać oraz książka, która mnie wciągnęła. Wśród polecanych książek znalazło się wiele pozycji literatury młodzieżowej, lecz nie zabrakło również ważnych pozycji polskich klasyków. Nie obyło się również bez drobnego pstryczka w nos dla kolegów i koleżanek robiących błędy ortograficzne, gdyż jedną z książek wartych przeczytania był słownik ortograficzny . Kolejnym działaniem podjętym w ramach inicjatywy było odwiedzenie przedszkola w Łomnicy. Nasi wychowankowie czytali dzieciom bajki oraz uwielbiane przez maluchów wierszyki. Sylwia, Wiktoria, Laura oraz Karol świetnie bawili się z przedszkolakami – wspólnie recytowali wiersze, nie zabrakło wielu uśmiechów zarówno dzieci jak i młodzieży. Wychowankowie wykazali się dużą sympatią oraz podejściem do dzieci. Na koniec, za miło spędzony czas, aktywne słuchanie i zaangażowanie każde z dzieci otrzymało drobny prezent, którym był dyplom „Przedszkolaka na medal”. Jednak nie był to zwykły dyplom. Dyplomy zostały przygotowane na wstążkach, by można je było zawiesić jak medale, gdyż maluchy bardzo lubię tę formę nagradzanie. Nie obyło się również bez nagrodzenia naszych wychowanków za ich zaangażowanie w podjęte działania. Inicjatywa „Głośnego czytania” oprócz swoich edukacyjnych celów była okazją do miłego spędzenia czasu i integracji ze społecznością lokalną.

Tekst: Sara Kania, wychowawczyni w OSiW OHP Mysłakowice Zdjęcia: Monika Raulin, pedagog w OSiW OHP Mysłakowice; Sara Kania, wychowawczyni w OSiW OHP Mysłakowice28042023 o128042023 o228042023 o328042023 o428042023 o5

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.