Delegacja złożona z przedstawicielki Szkoły dla Dorosłych – Wiktorii, przedstawiciela Rzemieślniczej Szkoły Branżowej I stopnia – Pawła oraz Daniela – reprezentanta naszego Klubu Absolwenta, uczestniczyła w uroczystych obchodach upamiętniających 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowanych 1 sierpnia
przez władze naszego miasta.


 

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17.00 od uruchomienia syren alarmowych oraz zbiórki wszystkich uczestników, którzy w skupieniu, minutą ciszy, uczcili pamięć bohaterów tamtych dni. Inauguracją całego wydarzenia było przemówienie Prezydenta Wałbrzycha oraz złożenie przez przedstawicieli władz miasta, duchowieństwo, parlamentarzystów, kombatantów oraz reprezentantów różnych organizacji i instytucji, symbolicznych kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Niepodległości na Placu Kościelnym w Wałbrzychu.

Powstanie Warszawskie było największym wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę przeważającym siłą wojsk niemieckich, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie było zrywem ludności Warszawy, szczególnie młodych osób, ku niezależności i wolności, którzy w heroicznej walce, trwającej przez 63 dni, próbowali wpłynąć na losy wojny i wyzwolić swoją ukochaną stolicę. Wydarzenie to, choć odległe już w czasie, nadal stanowi dla nas cenną lekcję miłości do ojczyzny i bliźniego, a także niezwykłej determinacji w walce o suwerenność i niezależność.

Pamiętając o tamtych pokoleniach, doceniając ich wielki trud, wysiłek i poświęcenie wyrażamy naszą wdzięczność i szacunek stając się częścią historii. Uczestnicząc w obchodach upamiętnienia zrywu Powstańczego, kolejne pokolenia młodych ludzi oddali hołd bohaterom Warszawy ich męstwu i oporowi, dając wyraz swojej patriotycznej postawy, przywiązaniu do tradycji wolnościowych oraz świadomości obywatelskiej. Dziękujemy młodzieży za udział w uroczystościach.

Tekst: Katarzyna Wojtanowska – wychowawca 1-30 Hufca Pracy w Wałbrzychu
Zdjęcia: Katarzyna Wojtanowska oraz Krystyna Zdral – wychowawcy 1-30 Hufca Pracy w Wałbrzychu

02082023 w102082023 w202082023 w302082023 w402082023 w5

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.