Młodość i dorosłość

Podczas zajęć w HP 1-6 w Jeleniej Górze , uczestnicy zastanawiali się nad wieloma aspektami młodości i dorosłości. Dwa słowa a jak różnie je postrzegamy. Czym są i jaki wpływ ich rozumienie ma na nasze życie i osób nam bliskich. Dyskusja była gorąca. W życiu każdego człowieka przychodzi czas, gdy powinniśmy się usamodzielnić. Niby jest to oczywiste, ale jak to zrobić? Nie można już we wszystkim liczyć na rodziców, wreszcie trzeba stać się dorosłym. Człowiek dorosły, w dużym uproszczeniu to ten, który jest odpowiedzialny, umie troszczyć się o bliskich, ma swoje pieniądze i nimi dysponuje, czyli jest niezależny finansowo. Dla wielu nastolatków ten wiek wiąże się z końcem szkoły, wyprowadzką z domu, podjęciem pracy czy dalszej nauki. Mając zaledwie dziewiętnaście czy dwadzieścia lat musisz podjąć wiele trudnych decyzji zmierzyć się z ich konsekwencjami. Samodzielne życie to również umiejętność właściwego gospodarowania środkami finansowymi. Przy konstruowaniu domowych budżetów mogą być pomocne następujące wskazówki: - wypisz dochody, które trafiają do budżetu domowego; - uwzględniaj wydatki stałe i nieregularne; - ustal, co zrobisz z nadwyżkami i oszczędnościami w ramach budżetu domowego; - ogranicz zbędne wydatki, które uderzają w Twój budżet domowy i postaw na regularność. Te proste zasady pozwolą na skuteczną kontrolę i ustrzegą przed sytuacjami zatorów w płatnościach. Dorosłość to również odpowiedzialność za osoby bliskie. Wkraczając w dorosłość podejmujemy się kolejnych ról społecznych takich jak bycie rodzicem, czy współmałżonkiem. Aby sprostać tym obowiązkom musimy wykazać się dużą wiedzą i empatią. To teraz do nas będzie należeć wypracowanie prawidłowych relacji w rodzinie. Partnerstwo i współdziałanie dla dobra rodziny jest jedną z najważniejszych kwestii w kształtowaniu dobrostanu naszego życia i wpajania pożądanych postaw u naszych dzieci. Jeżeli nadmiar obowiązków czy też inne zdarzenia spowodują, że masz problem ze spięciem wszystkich aspektów dorosłego życia, zawsze można poprosić o radę lub pomoc osób które w naszych oczach są autorytetami i którym ufamy.

Zdjęcia i tekst: Lucjan Danielewicz- Komendant HP 1-6 w Jeleniej Górze, Katarzyna Bis-Sieńko-wychowawca HP 1-6 w Jeleniej Górze

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.