• Kontrast strony
Dzień Ziemi w Mysłakowicach - młodzież sadzi drzewka

Dzień Ziemi, to temat zajęć, jakie zostały przeprowadzone w związku z dorocznym świętem, jakim jest właśnie „Dzień Ziemi”. Na zajęciach zostały przeprowadzone warsztaty na temat dbania o środowisko oraz grupa zielonych ludków posadziła drzewka, które pozyskaliśmy z Banku Genów w Kostrzycy. Sadzenie drzew jest ważnym aktem pozwalającym celebrować Dzień Ziemi nie tylko jako intelektualną ideę, ale konkretne działanie, w które można zaangażować również ręce i serce. Drzewa można sadzić indywidualnie, ale raźniej jest w grupie. Każdy z nas może zapobiegać dalszej degradacji środowiska naturalnego, poprzez systematyczne segregowanie odpadów. W tym miejscu przypomnieliśmy sobie, w jaki sposób segregować odpady, do jakich pojemników co wrzucać i przede wszystkim co oznaczają poszczególne ich kolory. Przydatne w tym celu były plakaty, które młodzież wcześniej wykonała, aby usystematyzować swoją wiedzę. Oszczędzanie wody i energii, to kolejny punkt, jak należy dbać o naszą ziemię. Za każdym razem, kiedy wychodzimy z danego pomieszczenia, wyłączmy prąd, nie tylko oszczędzimy na rachunkach, ale i nasza ziemia będzie nam wdzięczna za ten mały gest. Przesiądźmy się (w ramach możliwości) z komunikacji miejskiej np. na rower. Oczywiście wszystko w miarę rozsądku, bo nie zawsze jest taka możliwość, zwłaszcza dla naszej młodzieży, która ma często spory dystans do pokonania, z domów rodzinnych/placówek do naszego Ośrodka. Ale w wolnym czasie, kiedy nie przebywają w naszym Ośrodku, w ramach spędzenia aktywnego czasu wolnego mogą się przesiąść na rower – jest to zarówno zdrowe, pojawia się tzw. pozytywne zmęczenie, jak i pozytywne jest to dla matki natury. Nie zaśmiecajmy i nie niszczmy terenów zielonych, patrzmy, gdzie stawiamy krok. Niestety w dzisiejszych czasach coraz częściej tereny zielone są zajmowane przez deweloperów, którzy stawiają nowe budynki. Zieleni, drzew jest coraz mniej i to my wszyscy i każdy po kolei musimy dbać o nasze środowisko naturalne, abyśmy mogli w miarę możliwości oddychać czystym powietrzem i spędzać wolny czas z dala od zgiełku, a pośród zieleni. Nasza młodzież posiada szeroką wiedzę w zakresie ochrony środowiska. W rozmowie, podczas zajęć wystarczyło tylko odpowiednio ich naprowadzić i rozmowa sama się toczyła. Wywiązały się dialogi na wskazany temat, każdy miał coś do powiedzenia, każdy z uczestników posiadał mniejszą lub większą wiedzę na ten bardzo ważny dla nas wszystkich temat. Aby ratować naszą planetę, musimy przede wszystkim zacząć wymagać od siebie, nie patrzeć na innych, ale to właśnie każdy z nas powinien być tą osobą, która w najmniejszym geście chce zadbać o naszą matkę ziemię. Kolejna część zajęć, to praca plastyczna. Wszystko, co to wcześniej zostało powiedziane usystematyzowaliśmy na arkuszach brystolu i plakaty zostały rozwieszone na piętrach Internatu, przypominają nam one o ochronie środowiska. Zajęcia minęły w bardzo miłej atmosferze, z uśmiechami na twarzach naszej młodzieży.

Tekst i zdjęcia: Karolina Kowalczyk wychowawca OSiW OHP Mysłakowice

230425 m2 prace przy sadzeniu drzewek230425 m3 drużyna zielonych ludków230425 m4 gazetka tematyczna przygotowana przez młodzież

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej znajdziesz w Polityce prywatności. Dowiedz się więcej.