Młodzież starosądeckiego Hufca Pracy uczciła pamięć rodaków, poległych z rąk sowieckich żołnierzy.
15 września uczestnicy starosądeckiego Hufca Pracy zapalili znicze pod pomnikiem Golgoty Wschodu, mieszczącej się na nowym cmentarzu Komunalnym w Starym Sączu. Pamięć poległych w czasie II wojny światowej oraz pomordowanych przez rosyjskich oprawców młodzież uczciła modlitwą i minutą ciszy.
Pomnik Golgota Wschodu upamiętnia ofiary zbrodniczej polityki władz sowieckich i komunistycznych. Na cokole pomnika umieszczona jest tablica o treści: „Dla upamiętnienia 60. rocznicy Golgoty Wschodu, w hołdzie poległym i pomordowanym podczas okupacji sowieckiej niemieckiej i sowieckiej – Żołnierze organizacji niepodległościowych pierwszej i drugiej konspiracji.”
Cokół wieńczy drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego pod dwuspadowym dachem. Przed monumentem stoją białe, drewniane krzyże z nazwami miejsc straceń Polaków (Dachau, Treblinka, Twer, Katyń, Auschwitz, Gross-Rossen, Staszków, Kozielsk).
17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. Niemcy i Rosja na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowali w ten sposób wybuch II wojny światowej. Okupacja sowiecka rozpoczęta 17 września 1939 r. doprowadziła w niedługim czasie do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Jednocześnie jest to symboliczny początek trwałej utraty Kresów wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt kolejnych lat.
Tekst i zdjęcia: Joanna Szewczyk-Kubacka