W Orszaku Trzech Króli

6 stycznia uczestnicy jednostek OHP w całej Polsce brali udział w Orszakach Trzech Króli upamiętniających ważne dla chrześcijan wydarzenie, jakim jest objawienie się Boga człowiekowi.

W Wałczu Orszak, w którym znaleźli się podopieczni miejscowego hufca (Zachodniopomorska WK), rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi oraz lokalni włodarze rozpoczął się tuż po mszy św. przy kościele pw. św. Antoniego. O wyjątkowej otwartości Święta Objawienia Pańskiego mówił proboszcz parafii pw. św. Antoniego Waldemar Korba OFM Cap Gwardian. Przy następnym kościele pw. św. Mikołaja przemarsz został zakończony. Rozdawano czekoladowe monety oraz drobne maskotki i cukierki dla dzieci. Dodatkowo 100 batalion łączności z Wałcza częstował zupą grochową.

   

Reprezentacja 6-8 Hufca Pracy w Krakowie (Małopolska WK) wyruszyła z Placu Matejki w mającym charakter misyjny orszaku niebieskim, uosabiającym kontynent afrykański. Następnie ulicą Floriańską dotarła na Rynek Główny. Tam, na scenie przed ratuszem odbyły się jasełka. Wszyscy byli świadkami oddania przez władców pokłonu nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie. Każdy z uczestników pochodu otrzymał papierową koronę, będącą atrybutem święta. Młodzież aktywnie uczestniczyła w wydarzeniu stanowiącym niepowtarzalną okazję do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd i przeżywania święta Objawienia Pańskiego. Uwadze uczestników nie uszedł fakt, że tegoroczny orszak przeszedł pod hasłem: „Bóg jest dla wszystkich”. Po odegraniu przez dzieci jasełek, Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski podziękował zebranym i odmówił modlitwę Anioł Pański. Udział młodzieży w organizowanym w Święto Epifanii Orszaku Trzech Króli stanowił zarówno manifestację żywej wiary, jak i dał jej poczucie wspólnoty.

Z kolei uczestnicy innej małopolskiej jednostki OHP – Hufca Pracy w Skomielnej Białej maszerowali ulicami Rabki-Zdroju, Lubnia, Skawy i Nowego Targu. W Rabce przedsięwzięcie zorganizowane było przez Parafię Świętej Teresy, Burmistrza, Miejski Ośrodek Kultury i Fundację Trzech Króli. Po uroczystej mszy świętej zebrani kolędując przeszli do Amfiteatru Miejskiego, gdzie obejrzeli Jasełka i występ miejscowej Orkiestry Dętej OSP. Uczestnikom orszaku rozdawano korony, śpiewniki i okazjonalne naklejki. W Lubniu kolędnicy wyruszyli w trzech orszakach, jeden spod Kaplicy na Smugawie, w którym brali udział zaproszeni goście z Nigerii i Fidżi – orszak afrykański; drugi orszak – azjatycki, który wyruszył spod Urzędu Gminy z gośćmi z Wietnamu oraz Orszak z Zarębek. Orszaki spotkały się o godzinie 15.00 w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Lubniu. Tam można było obejrzeć Jasełka, ale także żywe zwierzęta, m.in. konie, owce, osła, strusia, papugi, gołębie. Organizatorami tego orszaku byli Gminny Ośrodek Kultury i Parafia w Lubniu. Młodzież OHP brała również udział w orszaku w Skawie, gdzie uczestniczka Danuta Wojdyła zagrała we współczesnych jasełkach bożonarodzeniowych, oraz w Nowym Targu, podczas którego uczestnik Jan Jurzec w stroju góralskim kolędował wraz z zespołem regionalnym.

Przed przystąpieniem do orszaku uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie wysłuchali krótkiej prelekcji o historii tego święta. Następnie wspólnie z mieszkańcami miasta maszerowali zabytkową częścią Lanckorony, aż do Rynku, gdzie na tę okazję zbudowano stajenkę betlejemską.

Już 5 stycznia w świetlicy środowiskowej Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu (Podkarpacka WK) zorganizowano zajęcia z okazji Święta Trzech Króli. Dzieci ze środowiska lokalnego z zainteresowaniem wysłuchały historii związanych z obchodzonym 6 stycznia świętem. Dowiedziały się, że upamiętnia ono objawienie się Boga całemu światu, a także przybycie do betlejemskiej stajenki Trzech Królów – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Podczas zajęć każdy z uczestników przygotował koronę z kolorowego papieru oraz figurki Trzech Mędrców ze Wschodu.

Uroczystości w Kolnie rozpoczęła msza św. w kościele św. Anny, podczas której poświęcono kadzidło, mirrę i kredę. Uczestnicy obchodów, w tym kadra i młodzież miejscowego Hufca Pracy (Podlaska WK) wysłuchali homilii wygłoszonej przez ks. Grzegorza Karwowskiego. Następnie wierni zgodnie z tradycją przeszli ulicami miasta. Większość była przebrana za anioły, króli czy pasterzy, również podopieczni hufca, którzy swoje stroje przygotowali na zajęciach koła techniczno-plastycznego. Na koniec wysłuchano koncertu kolęd w kościele Chrystusa Króla w wykonaniu podopiecznych Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

   

Grupa uczestników z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Starachowicach (Świętokrzyska WK) razem z kadrą Ośrodka wzięła udział w barwnym orszaku Święta Trzech Króli. Po mszy świętej w kościele przy ulicy Radomskiej orszak podążył pod „skałki” do bożonarodzeniowej szopki przy alei Armii Krajowej, gdzie miała miejsce inscenizacja składania darów narodzonemu Jezusowi. Przy pięknej pogodzie wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli widowisko u stóp szopy betlejemskiej, głęboko zakorzenione w chrześcijańskiej tradycji, które zakończono wspólnym kolędowaniem.